Posibil Astm??

26-10-2018
Alex2990
Nu este medic/terapeut
Alex2990
Buna seară sunt extrem de disperat si panicat azi noapte pe la 3 am avut o criza de tuse si respiram foarte greu de am crezut ca mor. Jumătate de oră mi-a luat să-mi revin. Am cautat pe internet simptomele si se pare ca aia am, deși cu 2 zile înainte de criza am făcut o mulțime de analize de sânge am facut spirometrie am foat ascultat la plămâni si absolut totul este perfect deși eu tușesc de rămân fără aer. Mi-a luat secreție din nas si din gat dar abia peste 3 zile îmi vin analizele.tusea este si seacă si productivă si nasul imi curge foarte mult. Momentan sunt internet in spital cu urticarie acuta. Va rog să-mi spuneți daca e posibil sa am Astm, doctori îmi spun ca nu am cum sa am dar nu știu ce sa cred, sunt foarte panicat si îmi este frică sa mai dorm
1 comentarii
0
29-05-2019, ora 19:58
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Dacă spirometria a ieșit bună nu puteți avea astm. Ce greutate aveți? Vă știți cu deviație de sept nazal? Puteți avea apnee de somn, adică în timpul somnului respirația se oprește chiar și zeci de secunde de mai multe ori pe noapte, somnul fiind neodihnitor și se poate asocia cu senzație de sufocare la o trezire bruscă. Tratați episodul de urticarie, apoi vedeți dacă simptomatologia mai persistă, dar cu spirometrie normală astmul este exclus, puteți face radiografie ca să vedeți dacă nu există modificări la nivel pulmonar sau chiar CT toracic. Dacă în urma acestor investigații totul este normal, atunci cauza simptomelor dumneavoastră nu este pulmonară. O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •