Posibil sindrom tahicardie ortostatica

13-05-2018
claudio81
Nu este medic/terapeut
claudio81
Buna tuturor. Ma confrunt de cativa ani buni cu stari de rau inexplicabile. Am facut analize de sange, CT abdominal, Ct inima, test efort, holter ekg, ecografii cardio si abdominale, colonoscopie si probabil mai sunt dar nu imi aduc aminte. Toti doctorii m au trimis la psihiatru, unde am si fost si iau tratament dar fara nici o imbunatatire. Simptomele sunt: tahicardie numai cand stau in picioare ( intins am puls intre 55 si 65 iar cand ma ridic instant este 100 sau mai mult) hipertensiune tratata cu enap de 10 si 1/2 nebilet, anxietate generalizata, dureri abdominale, dureri musculare, tremuraturi in picioare, senzatie de slabiciune, dureri cervicale si de cap, oboseala accentuata spre extrema, nu pot sta mult in picioare. Toti medicii pun aceste simptome pe seama anxietatii. Cum am spus medicamentele si psihoterapie fara vreo imbunatatire. Din ce am citit pe site-urile din afara sindromul POTS da exact aceste simptome, inclusiv anxietate si nu invers. Nici nu stiu la ce medic sa merg pt ca nimeni nu ma asculta si ce este mai rau este ca sunt aproape nefunctional, mi am pierdut job ul, prieteni pt ca nu mai pot sa ies, etc. Va rog indrumari, sfaturi de la cei ce se regasesc sau au trecut prin asa ceva. Multumesc
1 comentarii
0
24-02-2019, ora 15:45
anda67
Nu este medic/terapeut
anda67
Buna !Parte din aceleasi simptome le am si eu, tahicardie sinusala. doar in ortostatism.Si, sunt convinsa ca am acest sindrom -POTS. De la inceput au vrut sa ma treaca si pe mine pe benzodiazepine, nu le-am luat si nu m-am lasat pana nu am gasit acest betablocant, Bisogamma, care mi-a controlat perfect tahicardia, de 10 ani.(Fara tratament, pulsul este 110-170, fara efort )Fara pastile nu pot functiona. La mine, singurul tratament care a mers bine a fost tratamentul cu Bisogamma, V-as sugera sa -l incercati, daca nu merge cu Nebilet-ul. (La mine nu a mers cu Metoprolol, cu Nebilet, etc., nu va luati dupa unii cardiologi care spun ca ele fac acelasi lucru. In practica nu e chiar asa )Acum mi-a schimbat tratamentul pt. tahicardie, (pt. a putea lua tratament pt. alta afectiune )cu Corlentor, dar nu ma simt la fel de bine ca si cu Bisogamma.(Au aparut tremuraturile in picioare, din cauza pulsului mai mare, ameteli, etc. ).Deci, in loc de Nebilet incercati cu Bisogamma, (Bisoprolol )sunt amandoua betablocante.Din pacate, medicii din Romania nu acorda importanta acestui sindrom, lasindu-ne sa ne descurcam cum putem.Sanatate multa !
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.