Posibila PR?

09-04-2021
BiancaDD
Nu este medic/terapeut
BiancaDD
F, 28 ani, 1.70, subponderala, nefumatoare, fara AHC de PR din ce stiu, de cateva zile mi-a aparut la nivelul articulatiei metacarpofalangiene deget V o mica deformare. Nu este rosie, degetul doare putin daca se incearca flexia lui. Am mai constatat dureri articulare in ultima vreme, in special la nivelul degetului mijlociu de la mana stanga. Urmeaza sa fac niste investigatii paraclinice+consult reumatologic.
Mentionez ca stau destul de mult pe telefon (ma gandeam la un posibil sindrom de canal carpian?). Guta nu cred ca intra in discutie, nu mananc multa carne si nu cred ca am o tulburare de metabolism (am mai facut ureea, creatinina, albumine etc si au iesit ok).
In 2019 am facut niste analize de rutina printre care FR, PCR si IgA/M/G care au iesit in limite normale.
Daca anticorpii imi vor iesi in limite normale, plus celelalte teste de inflamatie, tot ar fi posibila o PR? Strict legat de ce am enumerat, dvs. la ce diagnostic va ganditi? Multumesc.
1 comentarii
0
12-04-2021, ora 11:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poliartrita reumatoida (si, in general, bolile reumatologice de tip auto-imun) se diagnosticheaza 99% clinic si doar 1% prin analize.
Exista nenumarate situatii in care afectiunea evolueaza cu analize perfect normale (analizele normale NU exclud afectiunea).
Prin urmare, se impune un consult clinic reumatologic adecvat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: deformarile degetelor

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Degetele s-au strâmbat - de ce apar deformările degetelor?
  •