pot face sportul la scoala daca am scolioza?

16-09-2009
ralukyss
Nu este medic/terapeut
ralukyss
Buna! Am si eu o intrebare..am 17 ani si sufar de scolioza din nastere.pot face orice gen de exercitiu fizic?
Mentionez ca in copilarie am facut gimnastica medicala, cam de la 5 pana la 7-8 ani..apoi nu am mai facut deloc.
Acum 2-3 ani, medicul de familie mi-a spus ca m-am vindecat, in ciuda faptului ca eu simt ca am coloana curbata(in forma de S) si soldurile imi sunt asimetrice si late.Nu pot spune ca am dureri, dar cateodata simt un oarecare incomfort. Sunt sigura ca nu mi-a trecut scolioza, avand in vedere faptul ca nu am facut gimnastica medicala in perioada cand mi s-a recomandat sa fac.
Deci, as dori sa stiu daca exista niste exercitii fizice care imi pot dauna, sau pot face orice tip de exercitiu(aerobic, sala)?

Va multumesc!
3 comentarii
0
17-09-2009, ora 18:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu zic ca da, nu are ce sa-ti dauneze.Si nu trebuie sa ai motive de ingrijorare, sa fim seriosi, ai doar o ora-doua pe saptamana, si in cls. a XI-a si a XII-a nu cred ca domnul profesor chiar incearca sa va pregateasca pentru olimpiada.Numai bine!
0
17-09-2009, ora 21:48
ralukyss
Nu este medic/terapeut
ralukyss
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
21-09-2009, ora 18:57
alex sb
Nu este medic/terapeut
alex sb
salut!sunt profesor de cfm si cu parere de rau iti spun ca o scolioza nu se vindeca asa cum ti-a spus medicul tau.am fost socat sa vad ca un medic iti poate spune asa ceva.eu spun sa mergi la un medic b.f.t adica de recuperare medicala si sa-ti faci o reevaloare a scoliozei tale.in funcie de rezultat vei sti ce trebuie sa faci.in orice caz e pacat ca ai intrerupt gimnastica medicala exact in perioada in care puteai sa faci ceva.multe din exercitiile fizice care se fac in timpul unei ore de ed fizice nu sunt bune pt tine.bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetările examinează relația dintre grăsimea corporală și activitatea fizică la fete și băieți
  • Activitatea fizică regulată poate avea un efect important asupra sănătății mintale a tinerilor
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  • Impactul activităților sportive din adolescență asupra sănătății osoase la vârstnici
  •