Pot sa fiu însărcinată?
Buna ziua, întrebarea mea pentru dumneavoastră este următoarea : am făcut ddragoste cu iubitul meu dar am făcut-o neprotejati, dar nu cred ca a scăpat in mine pentru ca a ejaculat pe mine nu in mine si nu cred ca s-a scăpat deoarece cred ca s-ar fi agitat si el, ţin sa Menţionez ca are 28 de ani. Nu am simptome specifice doar o Greaţa dar eu am si probleme cu stomacul si deaceea nu stiu ce concluzie sa iau, am mai avut câteva dureri minore de burta vreo 2 zile dar altceva nimic mai mult. Se poate sa fi rămas însărcinată?
5 comentarii
Buna Oanamariacimpean,
Raspunsul scurt este: da, poti ramane insarcinata. Practic ai avut contact sexual neprotejat, iar metoda coitului intrerupt (ejaculare in afara) este o metoda "preistorica" si nu este indicata cuplurilor pentru care o sarcina ar fi incomoda/nedorita/catastofa din cauza eficientei scazute. Un test de sarcina la 3 saptamani de la contact iti va da raspunsul exact. Sunt atat de multe metode contraceptive la indemana oricui, de ce sa stai cu stresul asta dupa fiecare contact?
Raspunsul scurt este: da, poti ramane insarcinata. Practic ai avut contact sexual neprotejat, iar metoda coitului intrerupt (ejaculare in afara) este o metoda "preistorica" si nu este indicata cuplurilor pentru care o sarcina ar fi incomoda/nedorita/catastofa din cauza eficientei scazute. Un test de sarcina la 3 saptamani de la contact iti va da raspunsul exact. Sunt atat de multe metode contraceptive la indemana oricui, de ce sa stai cu stresul asta dupa fiecare contact?
cam, care ar fi sansele de a ramane? pe moment nu m-am gandit ca e foarte mare riscu din moment ce nu a ejacukat in mine, dar dupa am luat in calcul aceasta "posibilitate" si imi e tare frica sa nu fi ramas insracinata, ce as putea face. am avut contactul de aproximati o saptamana jumate, va multumesc!
Acum nu mai ai ce face decat un test de sarcina la momentul potrivit. E greu sa estimez un risc in procente (x%), dar care ar fi diferenta intre 5% sau 50% daca chiar tu esti intre cei 5% la care se instaleaza o sarcina?
Cam cand ar trebui sa fac testul de sarcina ?
La 3 saptamani de la contactul respectiv.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6Sunt gravida?
- 2este vorba despre o sarcina?
- 7despre o intrerupere de sarcina
- 4ciclu regulat.. de 4 zile imi intarzie = sarcina?
- 4menstruatie intarziata, posibil o sarcina?
- 1Este posibil sa fie gravida?
- 3am uitat sa iau pastila = sarcina?
- 11Ce se intampla?
- 4Am comis-o
- 6Am luat pilula de a doua zi... si sunt nelinistita. Oare sunt insarcinata?
- 3Nu stiu ce sa cred.. sunt insarcinata sau nu?
- 8sunt posibilitati sa fiu insarcinata ?
- 1Sunt sau nu insarcinata?
- 0sarcina sau dereglare hormonala?
- 6posibil sa fiu insarcinata?
- 0probabilitatea sarcinii
- 2poate sa ramana insarcinata daca a ramas putina sperma in interiorul penisului?
- 1Contraceptie
- 1Ejaculare in interior la ovulație = sarcina????
Mai multe informații despre: sunt insarcinata?
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
