premolar maroniu

31-05-2009
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
un premolar la care s-a rupt peretele din spate si care este sustinut acum de un stift capata culoarea maronie din cauza stiftului cred ( a fost lucrat cam acum 5 ani acest premolar). ce sa fac?doctorii au retineri sa il relucreze deoarece spun ca poate sa cada dintele daca umbla la stiftul respectiv. probabil nu va ajuta procedeul de albire in cazul acestui molar pentru ca ceva afecteaza din interior.
???
va rog spuneti-mi ce sa fac. multumesc.
2 comentarii
0
31-05-2009, ora 14:19
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
scos stiftul...retratament de canal daca este cazul.apoi pivot fibra sticla sau metalic.si..coroana dentara.
0
09-06-2009, ora 10:49
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
se scoate pivotul metalic se face tratamentul de canal (in cadrul caruia se foloseste hipocloritul ca iriganat care indeparteaza bacteriile plus anumiti pigmenti din canaliculele dentinare)se aplica un pivot de sticla si se acopera cu o coroana. astfel se salveaza si dintele si se pastreaza si osul de sustinere sanatos de jur imprejurul radacinii
Adaugă un comentariu / răspuns