Prescriptie de ochelari cu valori diferite

10-12-2012
Nadinamaria
Nu este medic/terapeut
Nadinamaria
In urma cu o luna de zile mi-am facut ochelari la o firma de ochelari, si prescriptia de ochelari mi-a fost facuta la ei de catre optometrist, iar dioptriile de atunci au fost:
-inainte sa imi puna picaturi:
R -2, 75 L -2, 75

- dupa ce mi-a pus picaturi in ochii:
R S.E -2, 00 L -2, 50
Ideea este ca ochelarii imi sunt facuti de -2, 00 dioptrii la ambii ochi, optometristul motivand faptul ca ochiul trebuie sa lucreze si singur.Mentionez faptul ca literele mici nu le vad de la distanta deloc si de aceea am mai consultat un medic oftalmolog de la Clinica de Oftalmologie din Cluj.Acesta mi-a facut prescriptia de ochelari de -3, 00.Diferenta dintre valori mi se pare enorm de mare, si nu imi dau seama care este corecta.Ochiul trebuie fortat sau trebuie ajutat cu dipotriile maxime?Ce ar trebui sa fac?Totusi diferenta este foarte mare.
1 comentarii
0
10-12-2012, ora 21:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buni sunt ochelarii care au o corectie optica ce-ti permite sa vezi bine cu fiecare ochi in parte utlimul rand la optotipul de distanta( la 5 m) si cu care, de asemenea, ai o vedere binoculara buna( testarea se incepe cu lentile negative de valoare mai mica si crestem pana cand vezi bine ultimul rand).Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •