Probleme amigdale băiețel de 3 ani jumătate

19-09-2019
Eu05
Nu este medic/terapeut
Eu05
Bună ziua. Am un băiețel de 3 ani jumătate. În urma cu 2 luni i-a apărut o umflatura puțin mai jos de ureche, pe maxilar. Inițial a fost suspect de oreion după care sa confirmat amigdalite inflamate. La exudat a ieșit un straffiloccoc pentru care a primit antibiotic. S-a retras, nu mai este vizibil încă la palpare se simt amigdalele puțin inflamate în ambele părți. Am dorii mai multe sfaturi ce ar fi de făcut în acest caz
2 comentarii
0
19-09-2019, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 unicul motiv de ce raman amigdalele inflamate, faringele iritat si se lipesc microbii de el..este un Reflux gastro eosfagian... când acidul gastric sau alimentele acre acide..irita gatul si scad imunitatea locala..asa ca analizati ca de corect este alimentat copilul.. mai cu seama inainte de culcare.atunci se fac cele mai frecvente gresli
2 consultul ORL si gastrologie.. pot sa confirme prezenta unor probleme si o sa aveti si solutii pentru rezolvarea lor
0
20-09-2019, ora 14:02
Eu05
Nu este medic/terapeut
Eu05
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Copilul nu mănâncă alimente acre sau acide. Iar alimentația a fost și este una ca la "carte", diverficare corecta și lipsa sucurilor de orice fel și prăjelilor din alimentație. O sa încercăm un consult ORL cât de curând.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: