Probleme cu genunchiul

16-03-2019
Viviana Craciun
Nu este medic/terapeut
Viviana Craciun
Buna ziua ! Acum 2 luni faceam curat prin casa si ma luat o durere de genunchi care trecea si iar aparea. Am vazut dupa 4 ore ca nu trece, m-am dus la spital. Mi-a zis ca am inflamatie de tendon mi-a dat inflamatoare, mi-a spus sa tin gheata cate 20 de minute si repaus + fasa elastică pe timpul zilei. Mi-a spus sa revin peste 10zile daca durerea nu dispare. După cele 10 zile m-am dus din nou dar la alt spital specializat pe ortopedie. Mi-a facut din nou radiografie si mi-a zis ca am inflamatie de rotula. Acelasi tratament si aceeasi recomandare. Am facut din nou. Nu mi-a trecut deloc. Chiar este mai rau. La început ma durea doar intre rotula si tendon si cum am spus durerea dispărea pentru un timp. Acum ma doare 20 de minute si dispare pentru 2-3 minute. După iar apare. Acum durerea este localizată în partea dreaptă a genunchiului si in fata. Mentionez este piciorul stâng. Am uneori dureri de nu pot sta pe el. Nu ma doare cand apas cu degetul nu pare inflamat. Dar doare si uneori imi este frica pentru ca nu pot sta pe el Decat alea 2-3 minute cand nu ma doare. Cand ma asez nu ma lasa durerea. Ce poate fi ? Si ce am de facut? Am si 2 copiii si imi este destul de greu sa stau locului. Un sfat va rog.
3 comentarii
0
16-03-2019, ora 08:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre o tendinopatie rotuliana de supra-solicitare.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, eforturi practicate zilnic, antecdente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-03-2019, ora 12:03
Viviana Craciun
Nu este medic/terapeut
Viviana Craciun
Am 1.60 înăltime si 44 kg. Nu am avut nici un fel de accident in trecut. Nu am căzut, nu m-am lovit. Am facut tenis timp de 3 ani la vârsta de 13 ani daca cumva are importanta. Nu merg mult dar stau destul de mult în picioare. Toată ziua stau cu copiii. Am 25 de ani
0
16-03-2019, ora 12:14
Viviana Craciun
Nu este medic/terapeut
Viviana Craciun
Ideea este ca ei exact tendinta patelara tendon(Si alt doctor rotuliana) mi-au zis ca am. Si am facut cum mi sa spus. Dar pe zi ce trece este din ce in ce mai dureros si nu doar cand stau pe el. Ci si in repaus. Am evitat o săptămână sa
mai stau mult in picioare. Dar cum am spus si cand stau jos ma doare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: