Probleme cu metatarsianul

29-12-2020
Thor.Tsaar
Nu este medic/terapeut
Thor.Tsaar
Bună ziua! Am nevoie de părerea dvs. În zona metatarsiană(piciorul stâng) a apărut o umflatură, zona este dureroasă la efort fizic și durerea dispare după ceva timp de la încetarea efortului. Despre ce este vorba? Ce afectiuni aș putea avea?
3 comentarii
0
29-12-2020, ora 18:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Exprimarea "zona metatarsiană" este teribil de ambigua.
Exista 5 metatarsiene si sute de localizari posibile ale suferintei.
Va rog sa ma scuzati dar, in afara de ne-precizarea localizarii anatomice, nu am inteles nici datele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi fizice practicate, legatura cu efortul, antecdente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2020, ora 23:40
Thor.Tsaar
Nu este medic/terapeut
Thor.Tsaar
Durerea și umflatura sunt în zona celui de-al doilea deget de la piciorul stâng(zona metatarsiană). Sunt adolescent, băiat, 52kg, 1.68 cm, am practicat fotbal timp de cam un an (prin 2010-2011) și recent n-am practicat alte sporturi, alte afecțiuni nu am. Țin să reamintesc simptomele : durere și umflarea zonei, durere mai ales la efort și când pun presiune pe deget. Ce afectiuni pot avea? Aștept răspunsul dvs.
0
02-01-2021, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi o maladie Freiberg 2, poate fi o fractura "de stress" a metatarsianului 2 etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.