probleme cu picioarele

07-05-2008
Gyooo
Nu este medic/terapeut
Gyooo
Am 19 ani si de vreo 3 luni am inceput sa am probleme cu picioarele.La inceput mi-au aparut in zona genunchiului niste linii serpuite vinetii (ca un mozaic) care intr-un timp f. scurt s-au extins mult aproape pe toata zona inerioara a picioarelor.In unele zile aceste linii serpuite vinetii se fac rosii si pe langa ele uneori imi mai apar si multe pete rosii care dispar in cateva ore.Am fost la doctor si mi-am facut analizele, dar au iesit bine (factorul reumatoid, also, etc).Deci doctoral mi-a spus ca nu am nici varice si nici probleme reumatice.Am facut tratament cu Detralex si Tarosin ( cate 4 pe zi din fiecare) dar tot nu mi-au trecut.Problema e ca acum au inceput sa ma doara rau de tot genunchii si in zona lor, sa-mi amorteasca si sa nu pot sa ii tin indoiti prea mult, iar sub genunchiul stang mi-a aparut o umflatura.(Mentionez ca nu practic nici un sport.)Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa am si la ce doctor ar trebui sa merg.Va multumesc.
27 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ar strica să mergeţi la un acupunctor.
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cel mai corect ar fi sa consultati un reumatolog, pentru ca exista grupul spondilartropatiilor seronegative, care poate fi dificil de diagnosticat prin analize uzuale, precum cele pe care le-ati mentionat. Pana atunci puteti deja face analiza numita HLA-B27, reumatologul v-o va prescrie cu siguranta si astfel evitati o vizita inutila.
0
17-04-2011, ora 16:03
dani000
Nu este medic/terapeut
dani000
BUNa ziua as avea si eu o problema cu mama are probleme cu picioarele cand merge o dor foarte tare si treb sa stea sa se odihneasca 2 min iar sa merga durerea vine de la pulpa in jos.Astept raspuns Multumesc.
0
17-04-2011, ora 16:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din postarea D-voastra tocmai elementele strict esentiale: varsta, greutate, status ocupational, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologice, cardiace, renale, hepatice, vsculare etc. Nu am inteles localizarea anatomica a durerii, tipul si intensitatea acesteia, durata si modul de tratatemnt ales pana acum, legatura cu efortul si alte medicatii actuale etc etc.
Astept precizarile D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-06-2011, ora 23:59
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Gabi, 23 ani, student.De 3 ani am si eu o problema cu piciorul stang, ma doare foarte tare, sus la pulpa, se simte durerea si pe fesa, nici nu stiu sigur unde e sau daca e pe os sau muschi. Durerea apare, am observat, dupa ce merg cu bicicleta, nu apare de la schimbarea vremii, tine o zi, 2, 3, depinde si apoi dispare. A fost un timp, atunci la inceput, cand nici nu mai puteam sa stau in picior, mergeam si cand nu mai puteam sa ma tin in picior saream intr-unul pana pe o banca si stateam putin dupa care puteam sa mai merg putin. Acm in ultima vreme ma lasase de tot dar cu 4 zile in urma am fost cu bicicleta si am facut ceva km si o baie la lac si urmatoarea zi m-am trezit cu durere din nou si au trecut 4 zile si nu m-a mai lasat. Durerea nu e permanenta, daca misc piciorul fata-spate, cum se misca normal nu am nmc dar se mai intampla la anumite activitati sa-l fortez f putin miscandu-l stanga-dreapta, atunci ma doare, ma strafulgera, apoi nu ma mai doare. Am avt si 2 nopti in care m-am trezit de la durere, o durere continuua ca ce a de masea, nu prea puternica dar deranajatoare. Mai trebuie sa mentionez ca daca la icneput ma durut piciorul stang, dupa un an ma durea dreptul, acm ma doare iar stangul. imi este frica sa nu fac vreo complicatie iar medicii de la mn din oras(Dragasani, Vl) m-au sfatuti sa ma duc direct la Bucuresti. Da-ti-mi va rog un sfat, poate ati ami intalnit asa ceva. Multumesc anticipat, o noapte buna.
0
02-06-2011, ora 21:44
madalinalupchian
Nu este medic/terapeut
madalinalupchian
buna ziua.abia mi-am facut cont si nu prea stiu sa folosesc acest site.am o problema la piciorul drept.la calcai in partea de sus mi-a aparut un ciot, ca un mont, banuiesc ca e de la incaltaminte.la inceout era micut insa acum s-a mai marit si ma deranjeaza la incaltaminte, deoarece la piciorul stand imi vine bine papucul si la dreaptul ma strange.as vrea sa stiu ce pot face sa imi treaca acest ciot.am auzit ca bandajele cu tinctura de iod de 2-3 ori pe zi ma pot ajuta.as vrea sa aflu si parerea dumneavostra.va multumesc anticipat.
0
02-06-2011, ora 22:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aplicatiile de iod la acel nivel sunt nu numai perfect inutile, dar au si efecte secundare catastrofale, determinand arsuri grave si plagi cu evolutie redutabila.
Este ca si cum v-ati bandaja urechea sau degetul cu iod si ati astepta sa dispara.
Problema este una mecanic-conformationala si trebuie tratata cu mijloace specifice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-06-2011, ora 12:06
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Raspunde-ti-mi si mie va rog, lasati o parere, o zi buna
0
03-06-2011, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles mare lucru, insa poate fi o problema neurochirurgicala (sindrom compresiv lombar), poate fi o problama vasculara, reumatologica, metabolica etc, sau poate fi un simplu sindrom de suprasolicitare in urma anumitor activitati fizice.
Puteti consulta un ortoped, un reumatolog sau mai curand un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-06-2011, ora 11:48
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Va multumesc, o zi buna!
0
07-06-2011, ora 15:28
madalinalupchian
Nu este medic/terapeut
madalinalupchian
multumesc de raspuns, insa ce anume ar insemna "mecanic-conformationala " operatie?as dori un raspuns mai amplu daca puteti.multumesc mult.o zi buna
0
07-06-2011, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Se refera la arhitectura scheletului piciorului, putand exista anumite conformatii ce predisupun la decompensarea unor hiper-presiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 09:55
dorvos_cristi
Nu este medic/terapeut
dorvos_cristi
buna ziua ! am si eu o problema, care se vede cel mai mult la picioare. nici nu stiu cum sa o descriu, nu ma dor de loc, dar cand stau in loc mai mult de 4-5 min. imi amortesc foarte tare, si cand ma ridic sa merg, nu prea pot, merg foarte urat( cam cum merge un robot nu mai pot sa-mi indoi corect genunchi). Nu prea pot sa fug, imi ia mult pana ma incalzesc ca sa pot fugi cat de cat repede. Daca merg in vale am mereu senzatia ca ma scapa picioarele. Daca mai si am pus ceva greutate in spate am senzatia ca la fiecare pas am sa cad. Fac relativ usor febra musculara.
Tin sa va zic ca tot ce am zis la picioare se aplica si in cazul mainilor, dar macar acolo nu prea se observa, chiar si limba imi amorteste si asa se intampla ca uneori ma balbai.(sper ca am reusit sa explic cat de cat, ceva ce pentru mine e de neexplicat, si tin sa va zic ca am fost si la doctori am stat internat 5 zile si nu sa gasit nimic)
Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat.
Va multumesc anticipat.
0
24-06-2011, ora 09:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema pare a fi una neurologica centrala, insa poate fi si o problema reumatologica, vasculara, metabolica, hidro-electrolitica, cardiaca, hepatica, renala etc.
Incepeti printr-un consult clinic la neurolog.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 11:38
dorvos_cristi
Nu este medic/terapeut
dorvos_cristi
va multumesc mult ! ati mai cunoscut astfel de cazuri ?
0
24-06-2011, ora 11:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident, am intalnit destule asemenea probleme neurologice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 11:51
dorvos_cristi
Nu este medic/terapeut
dorvos_cristi
ma scuzati ca intervin din nou, dar am uitat sa precizes ceva important.
eu nu mam nascut cu problema asta, o am cam de la varsta de 10 ani, dar usor usor, sa mai agravat.Acum am 18 ani. Aceasta problema am "dobandito" intr-un spital, de la o banala raceala de la care am fost internat. Intr-o noapte mi s-a administrat o injectie ( moldamin daca nu ma insel) vreau sa zic ca la 10 ani nam simtit de loc acea injectie, dar a doua zi mi sa invinetit acea zona si incepuse sa ma doara, ca apoi sa inceapa sa apara probleme astea la cateva zile.
0
24-06-2011, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu cred ca exista vreo legatura cu injectia respectiva, dar nu este nimic ecxlus in medicina.
Consultati un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 20:54
dorvos_cristi
Nu este medic/terapeut
dorvos_cristi
buna ziua. Am un verisor care sufera de PARAPAREZA. Are 22 de ani, pana acum a lucrat in constructii era perfect sanatos. Si in decaurs de 2 luni nu mai pote merge, face pe el.
se simte dar nu poate merge la WC.
Daca ati mai cunoscut astfel de cazuri va rog sa ne spuneti daca esxista leac. vreau sa mentionez ca acest diagnostic a fost dat intr-un spital din Germania.
Va multumesc anticipat !
0
24-06-2011, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema este una neurologica (cerebrala), avand ca origine encefalite virale, maladii autoimune, traumatisme, intoxicatii etc etc.
Trebuie sa consultati un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 22:36
Amanda
Nu este medic/terapeut
Amanda
Buna seara am 37 de ani si de ceva timp ma dor rau picioarele mai bine spus laba piciorului.Daca stau putin jos imi intepenesc si am o senzatie de arsura si intepaturi iar dimineata abia pot calca de zic ca merg pe ace.Daca se poate dati-mi si mie niste sfaturi si un posibil diagnostic chiar daca e pe net macar sa-mi fac o idee ce-ar putea fi.Lucrez la un spital si fac naveta pe jos 7km dus 7km intors plus activitate continua pe parcursul zilei, ce ma sfatuiti sa fac ?astept un raspuns de la dv.Va multumesc anticipat.
0
25-06-2011, ora 09:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, nu am inteles exact din relatarea D-voastra sexul, varsta, greutatea, antecedentele traumatice, vasculare, metabolice, reumatologice etc etc.
Efortul zilnic pe care-l practicati este unul inimaginabil, care va va distruge rapid (deja au inceput primele semne). Este absolut firesc sa aveti probleme ale piciorului dupa practicarea unui astfel de efort cotidian.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2011, ora 20:59
Amanda
Nu este medic/terapeut
Amanda
Buna seara, ma scuzati ca am omis detalii importante din cauza grabei desigur.Sunt femeie am 37 de ani, 68kg, o inaltime de 1, 65m, nu am avut niciodata fracturi.Am in schimb o boala de inima diagnosticata acum 3 ani mai precis insuficienta mitrala de grad 1 cu prolaps de valva mitrala anterioara.Cred ca probleme vasculare incep sa apara deoarece imi amortesc mainile chiar si picioarele citeodata chiar fiind in repausDurerile au inceput sa apara cam cu 1luna in urma si pe zi ce trece se intensifica iar picioarele se umfla usor in special laba piciorului.Astept un raspuns din partea dv.si va doresc multa sanatate.
0
26-06-2011, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca la baza problemei se afla efortul absolut exagerat pe care-l faceti zilnic, care agraveaza problema cardiaca.
Cardiologul va va da solutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2012, ora 17:09
crisvis
Nu este medic/terapeut
crisvis
Buna ziua. Am 17 ani si de acum aproximativ 3 saptamani am observat ca am pe picioare, in partea de sus, doua adancituri sa le spun asa. Nu simt durere si nu au culoare diferita de cea a picioarelor, doar ca este deranjant sa le vad asa pe picioarele mele. Ceea ce am nu am mai vazut nici auzit de ceva asemanator. Mi-ati putea da un raspuns la ceea ce am?
0
24-07-2012, ora 21:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru a aprecia situatia D-voastra trebuie sa intelegem localizarea anatomica precisa a problemei descrise.
Va reamintesc ca prin "picior"se intelege formatiunea anatomica situata distal ("mai jos") de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul pelvin, alcatyit din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-07-2012, ora 19:53
crisvis
Nu este medic/terapeut
crisvis
Imi cer scuze pentru exprimarea anterioara. Problema mea e situata la coapsa, mai aproape de sold decat de genunchi. Pielea mea e normala dar dintr-o data apare aceasta adancitura. Cel mai bine se vede dimineata dupa ce ma trezesc. Precizez faptul ca acestea le am doar in partea din fata a coapsei, in spate nu. Daca inca nu mi-ati inteles exact problema v-as ruga sa-mi mai cereti informatii ca sa va puteti face o idee.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •