Probleme cu plamani?

14-10-2020
Bobo23
Nu este medic/terapeut
Bobo23
Buna ziua, am si eu o problemă legata de plămâni probabil si nu știu daca e de la plămâni sau nu...
In primul rand sa ma prezint sunt băiat am 30 de ani nefumator de 2 an. Deci simptomele mele sunt cam asa: cand trag aer profund in piept in partea stanga spate cam in aceeași poziție cu inima ma doare.. ma doare de fiecare data cand trag aer puternic in piept.. la fel simt o presiune si in piept stern... in piept nu simt mereu.. dar in spate partea stanga si mijloc câteodată simt o durere foarte enervantă nu ma lasa sa trag aer cât trebuie in piept sa spun asa.
Nu tușesc, nu obosesc, doar ca acum 2 luni m am îngrășat câteva kg iar acum am slabit 2 kg... si câteodată cand vorbesc nu mereu simt ca ma sufoc plus ca, câteodată simt ca ma arde in piept si in spate aceeași zona...

Intrebarea mea este.. durerea asta care o am in spate cand trag aer in piept in zona inimii sa spun asa.. poate sa fie ceva grav? Cancer sau altceva ? Toate astea au inceput sa mi apară de cand m am lasat de fumat.. acum 2 ani si ceva mi am facut analize la plamani si nu mi au spus nimic.. acum ceva timp 8-9 luni mi am facut un test de efort la spital la fel nu mi au spus nimic.. de la ce am durerea asta in spate cand respir? Ce poate fii? Nu am avut in familie probleme de genul... respirația inainte puteam sa mi-o tin aproape 2 minute acum 1 minut si 20 sec cam asa... vreau sa ma duc la spital dar având in vedere situația cu covid 19 imi e frica sa nu imi spuna ca am covid. De cand m am lasat de fumat au început sa imi apară tot felul de simptome legate de inima si de plamani. Am 1, 64 cm 67 kg.. aveam 69kg dar am inceput sa slăbesc.. am încercat sa am o viata cât de cât sanatoasa consum fructe in fiecare zi.. nu consum băuturi alcoolice nici cafea...

Un răspuns m ar ajuta foarte mult. Ce ar putea fi? E grav?
Va mulțumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: