Probleme cu plamani cred.

27-03-2016
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Buna seara ma numesc yonut si de 3 zile mam lasat de fumat din cauza(fara motiv)... iar de atunci mai am o tuse un pic mai seaca si mici qpasari in plamani sau sterm.Mentionez ca nu fumam mult ci 10 tigari pe zii nu beau cafea alcol ai orobleme cardiace nu am la ultima vizita la cardiolog acum o luna... si la ftl cu tiroida nu am probleme.
Intrebarea mea este: Este cumva de la tigari problemele astea dureri de cap.ameteala.presiune pe cap.cate o data un mic sevraj de 1 min.Am uitat sa zic am 22 de ani si cu tensiunea arteriala stau bn adica de ex acum o am 115/6 si puls 50/60 max si pulsu il am asa de mic de cand mam lasat de tigari inainte si tensiunea si pulsul era mai mic plus ca sunt anxios si iau nervocalmin relaxare si nust ce sa mai zic adica problema asta cu pulsul poate fi de la fumat ca mie tensiunea mai mare de 140 nu mia crescut si atunci pe sistem nervos ca exclud cauza de infarct la varsta asta astept si eu rasp sa ma clarificati multumesc
1 comentarii
0
17-08-2016, ora 10:44
mdanyela44
Nu este medic/terapeut
mdanyela44
Buna ziua.
Mama mea n varsta de 54 ani a facut un CT regiune toraciica nativ in urma caruia a primit urmatorul rezultat:
-Torace asimetric post scolioza vertebrala toracolombara dextroconvexa cu moderata deviere a mediastinului la stanga
-Cateva imagini de traiecte bronsice dlatate cilindric avand continut aeric insotite de imagini de iinfiltratie de tip sticla mata in toate segmentele pulmonare.
-Nu se evidentiaza imagini de adenopatii mediastinale patologice
-Cardiomegalie
-Nu se evidentiaza imagini de revarsat pleural sau pericardic

-Imagini de hernie gastrica transhiatala cu diametre axiale maxime 5 cm
-Lipomatoza mediastinala, abdominala
Vreau sa stiu daca este ceva grav deoarece mama se simte in permarenta obosita si respira greu, tot timpul spunind ca nu are aer,
Va multumesc frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Cum se manifestă sevrajul nicotinic?
  •