probleme cu sidereimia marita la un copil

13-05-2010
ilucaflorina
Nu este medic/terapeut
ilucaflorina
am un baietel de 1 an si 3 luni si pe 15 martie i-am facut analize si fierul i-a iesit nic si medicul mi-a recomandat sa-i dau 20 picaturi de fierhausman pe zi dar pe 4 aprilie l-am intrerupt deoerece a facut o diareee. din cauza unor anigdalite recidive, medicul mi-a recomandat ribomunyl, dar dupa primele 3 saptamani detratament sa-i fac un set de analize, la caremi-a iesit sideremia 122 µg/dl, si acolo mi-a scrisca e inafara normalului. va rog frumos sa ma informati deoarece sunt inebunita si ce alte analize pot sa fac ca sa ma linistesc, deoarece am citit ca poate fi o boala grava
4 comentarii
0
15-05-2010, ora 21:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sideremia este NORMALA pentru varsta lui .valorile de referinta difera putin de la un laborator la altul.baiatul nu are nici o boala grava, linisteste-te.ai facut bine ca ai intrerupt picaturile de fier, diaree a facut de la ele.cat era valoarea fierului pe 15 martie ?
0
16-05-2010, ora 21:22
ilucaflorina
Nu este medic/terapeut
ilucaflorina
pe 15 martie valoarea fierului era 40
0
21-05-2010, ora 06:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In martie valoarea de 40 microg/dl era la limita inferioara a normalului.este deci tot o valoare normala.122 este la limita superioara a normalului...deci si acesta un rezultat normal. Alimenteaza-l complet, corect, echilibrat, si nu-ti fa probleme caci copilul nu are nimic.Tratamentul cu fier nu-si are rostul.
0
04-03-2012, ora 16:08
dana8
Nu este medic/terapeut
dana8
buna ziua.ce inseamna daca fetitei mele i-a iesit sidermia 148 si maxim era 120.eu i-am dat 10 zile inainte de analize niste vitamine pt copii de la forever.si i-a mai iesit si hematii 10 in urina.medicul mi-a zis sa stau linistita si sa ii mai repet analizele luna viitoare si mono i-au iesit putin mari.este ceva grav?dati-mi un sfat, o parere.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: