Probleme cu un premolar cu coroana si pivot

18-10-2019
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Buna ziua..doresc si eu un raspuns..problema este urmatoarea..am un premolar cu pivot si coroana..cu care nu ma simt ok..din spusele medicului am avut o punga parodontala la nivelul lui..spunand ca din cauza faptului ca vechea coroana a fost adaptata corect..tratamentul a fost urmator..dat coroana jos ca sa dreneze..cand loveam in pivot durea..insa dupa un timp cu coroana data jos..a fost ok..asa ca nu s a mai umblat la el..dat pivot afara si retratat..sau extras..doar o coroana noua si atat..problema este ca simt ca nu este ok..afland..ca ar putea avea o inflamatie sub coroana la punctul de intrare al pivotului..din cate am inteles..si in plus..in dreptul lui osul pare mai inflamat..plus si o durere de cap cam constanta pe partea cu premolarul..ar trebui extras?Multumesc..o zi buna
9 comentarii
0
18-10-2019, ora 20:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Planul de tratament se realizeaza pe baza unei radiografii.
0
18-10-2019, ora 21:35
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Am atasat o poza la avatar cu premolarul respectiv...Multumesc pentru raspuns doctor Miu..poate imi spuneti daca este problematic sau nu..eu il simt ca nu i ok deloc
0
19-10-2019, ora 08:39
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Pe radiografie se vede ca e coronita prea voluminoasa pentru spatiul respectiv.
In afara de acest lucru va recomand sa consultati un parodontolog pentru gingia dvs.
0
19-10-2019, ora 09:17
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Va multumesc din suflet pentru raspuns..de mare ajutor
0
19-10-2019, ora 13:00
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Buna ziua...O noua poza de avatar..cu acest molar nu mi s a dat un prognostic bun dupa retratament..oare este ok?acesta se afla in sinus?nu as vrea sa cred ca el este principala problema pe care o am..As aprecia enorm un raspuns..Multumesc mult!!
0
19-10-2019, ora 13:01
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Se pare ca poza nu mi s a modificat din pacate..
0
19-10-2019, ora 18:38
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Am reusit sa vad radiografia molarului. Este bine implantat in os. Pentru a vedea relatia cu sinusul maxilar puteti face o tomografie computerizata in scop endodontic.
0
19-10-2019, ora 19:07
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Sunteti o draguta..multumesc pentru raspunsuri..si poate ca retratamentul de canal la acest molar..nu o sa imi faca probleme..am retratament de 1 an...as dori sa stiu daca se poate daca este tratat corespunzator...altfel daca pe viitor va face probleme..o sa fie putin dificil cu el..o seara buna va doresc..si inca odata multumesc
0
19-10-2019, ora 21:09
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Pe ct se va vedea cat de corect este tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul