probleme cu urinatul

25-09-2011
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Bine v-am regasit! am sa va expun problema mea si poate cineva ma poate ajuta ! am 58 ani si de ceva vreme ma confrunt cu o problema care imi face viata si mai ales viata sociala f.grea! cand plec de acasa merg la baie pentru a urina! este sufient sa ma sui in masina sau sa merg pe jos o jumatate de ora sau uneori ceva mai mult si faptul ca ma gandesc ca nu am unde sa merg la baie, imi induce o stare de teama ca o sa fac pe mine si imi schimba in rau starea de spirit ! Am inceput sa evit plecarile de acasa ! mentionez ca daca stau in casa merg la baie normal!
Imi recomanda cineva sa -mi fac un program progresiv dupa ceas! Ma puteti sfatui cum sa procedez ? Puterea mintii nu a dat rezultate.poate altceva? Va doresc tot binele din lume!
11 comentarii
0
26-09-2011, ora 11:14
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Multumesc pentru interesul dvs.de a ma ajuta!
Astept cu nerabdare sfatul dvs!
0
26-09-2011, ora 13:08
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Pentru ca poate mai sunt persoane care au aceiasi problema ca mine, rugamintea mea este sa postati un sfat sau orice discutie pe aceasta tema aici pentru a beneficia orice persoana interesata!Oricum va multumesc!
0
11-10-2011, ora 15:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
cazanca, eu cred ca ai o infectie urinara sau vaginala.
Desi ti s-ar parea ciudat, o infectie vaginala cu e-coli, enterococ sau streptococ, poate sa iti dea asa nesiguranta in legatura cu urinarea.
Poti sa urinezi acum si poate sa iti mai vina si peste 5 minute sau 2 ore...nu stii...intelegi si in timp apare aceasta stare de frica, de nesiguranta de a mai pleca la drum mai lung, tocmai din cauza ca ti-ai dat seama ca nu mai este previzibila urinarea si nici vezica nu mai tine asa bine.
Acasa poate crezi ca faci normal dar, acasa esti aproape de wc si poti sa faci cand vrei, iar creierul stie asta si nu te mai panicheaza.
Se poate sa ai si una si alta sau doar una dintre ele. Te dor cumva si ceva articulatii - la degete, sold sau genunchi? Ai ameteli? nervozitate? In functie de aceste simptome, s-ar mai tria din posibilitati. dar, cel mai sigur este sa faci analizele.
Ar fi bine daca ti-ai putea face o urocultura cu antibiograma si o secretie vaginala cu antibiograma.
Vezi ca nu toate laboratoarele fac antibiograma si fara asta nu o sa iasa cum trebuie, cel putin vaginal.
Cauta un laborator care sa faca cultura + antibiograma la secretia vaginala si urina.
Trebuie sa ceri tu la laborator sa se faca si antibiograma, numai asa vei sti ce bacterie patogena este si la ce antibiotic este sensibila.
Daca iese streptococ sau enterococ, tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile ca nu trece.
Inainte de analize, trebuie sa treaca cel putin 10-12 zile daca ai facut tratament cu antibiotice, iar pentru cea vaginala - nu te speli in vagin cu 48 de ore inainte de recoltare.
Chiar daca esti la menopauza, infectii bacteriene si fungice se pot face oricand.
Aceste infectii de care vorbesc nu sunt cu transmisie sexuala si chiar pe un vagin mai putin fluidificat si cu o capacitate de aparare scazuta - bacteriile oportuniste se inmultesc in voie.]
0
21-10-2011, ora 20:30
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Stimata(e) tema.

In urma cu 2 ani mi-am facut investigatii si am fost depistata cu "candida albicans" urmand un tratament cu antibiotic, clotrimazol si ceva ovule! Atunci aveam usturimi la urinare, dar obsesia de acum era intr-o stare ecipienta.
Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati sugera un tratament pentru ca banuiesc ca tot aceasta pacatoasa "candida" este vinovata!
Multumesc din suflet pentru sfaturile postate si va doresc tot binele din lume!"
0
21-10-2011, ora 21:06
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Va rog sa ma iertati ! Am uitat sa spun ca nu am dureri articulare, genunchi, spate.etc.
0
21-10-2011, ora 21:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu pot sa va dau eu un tratament, pentru asta trebuie sa va vada un doctor.
Candida nu da usturimi la urinare. Acele usturimi indica o posibila infectie urinara.
Un tratament corect se face in baza unei analize cu antibiograma, unde se afla exact ce bacterie patogena este si la ce antibiotice este sensibila.
Ar trebui sa faceti o - urocultura cu antibiograma si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Cand o sa faceti tratament, probabil ca medicul ginecolog o sa va dea si un antimicotic pastile + ovule vaginale si in functie de ce va iese la analize, o sa aleaga si un antibiotic de pe antibiograma.
Ar fi bine sa verificati daca exista o infectie in cele doua locuri, deoarece daca tratati doar o problema, nu ati facut nimic.
0
21-10-2011, ora 21:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca nu aveti dureri articulare, oricum poate fi vorba de infectie vaginala sau urinara.
Ati avut acele usturimi.
Dumneavoastra decideti ce analize sa faceti!
Mergeti la un medic.
0
21-10-2011, ora 21:49
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Multumesc si multa sanatate!
0
30-05-2012, ora 00:07
lutmila
Nu este medic/terapeut
lutmila
buna seara am 36 ani si am si eu o pb cu urinatul sint gravida in luna a 5 a pb mea ste ca nu prea pot bea f multa apa, urinez f putin, in luna a 4 a am avut picioarele si mainile f umflate, de 2 sapt pot spune ca nu s.au mai umflat decit f putin dr m.a sfatuit sa nu mai maninc sarat, insa am pb cu urinatul des si putin este normal?poate fi retentie d apa din cauza sarcinii?inainte nu am avut asemenea pbdesi sint la a 3/a sarcina ce ma sfatuiti?ce medicatie pot lua?
0
20-06-2012, ora 00:37
andoru
Nu este medic/terapeut
andoru
Am si eu o problema, de vreo luna simt usturime la urinare si la sfarsitul ejaculari fara sa am scurgeri sau sangerari, la inceput m-a jenat putin apoi usturimea a inceput sa fie tot mai profunda. Am inceput de trei zele sa iau Urinex de trei ori pe zi si nu mia trecut usturimea, si as dori sa stiu dc pot avea contact sexual cu prietena mea neprotejat astept sfatul dumneavoastra. multumesc
0
14-11-2012, ora 10:02
bobel
Nu este medic/terapeut
bobel
Salut! Am o problema cu care sunt curios daca se mai confrunta si altii si poate primesc si un sfat aici. Iata despre ce este vorba. Pot sa tin 2 litri de lichid fara probleme, pana cand urinez o data; dupa aceea trebuie sa urinez fix din 20 in 20 de minute. Nu am dureri, atata doar ca daca nu sunt acasa, trebuie sa caut urgent un loc pt a urina, fiindca sfincterul nu mai lucreaza eficient.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •