Probleme de comunicare in cadrul locului de munca

13-02-2012
ericarie
Nu este medic/terapeut
ericarie
Buna seara!

In cele ce urmeaza o sa va povestesc ceea ce ma supara de multa vreme.Am observat si in facultate si chiar si acum in cadrul locului de munca urmatorul lucru: de fiecare data cand incerc sa comunic cu un coleg, cu un sef am anumite blocaje, daca le pot numi in acest fel.Ma refer la faptul ca parca nu imi gasesc cuvintele.
E ciudat datorita faptului ca am un vocabular ingrijit si chiar discut fluent cu prietenii, cu familia etc., dar la locul de munca parca sunt mai emotiv si ma pierd.Nu stiu ce as putea face in acest caz.Exact la fel mi se-ntampla si la facultate.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, eventual un 'antrenament' prin care sa nu mai am acele 'blocaje'(nu stiu daca acesta este sau nu cuvantul cel mai potrivit).

In speranta ca ma veti ajuta, va sunt recunoscator si va multumesc anticipat.
P.S. Daca este important, am varsta de 23 ani, inca neimpliniti.
3 comentarii
0
14-02-2012, ora 13:04
psihoterapeut laurentiu dobrota
Nu este medic/terapeut
psihoterapeut laurentiu dobrota
Cred ca nu de antrenament ai nevoie ci de cateva sedinte de psihoterapie.
0
14-02-2012, ora 21:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Te-ar putea ajuta si un remediu homeopat. Eu iti recomand Gelsemium15CH -5 granule dimineata, sublingual, cel putin 1 luna, dar e bine sa consulti un medic homeopat. Numai bine
0
27-05-2012, ora 20:36
icb.iuliana
Nu este medic/terapeut
icb.iuliana
Buna seara!

Am creat un articol, ce are ca subiect principal intocmai problema ta.
http://cupersonalitate.wordpress.com/2012/05/27/cum-am-invatat-sa-trec-peste-blocaje-si-sa-i-spun-sefului-ce-ma-deranjeaza/

Acele blocaje care apar in anumite situatii de viata, la facultate sau la job sunt perfect normale si sunt blocaje pe care le au toti oamenii. Un tips pentru a scapa de ele, este sa nu-ti mai concentrezi atentia atat de mult pe ele. Blocajele nu sunt probleme. Concentreaza-te pe stilul tau de viata si o sa vezi ca incep sa se rezolve de la sine. Mai multe despre cum le poti controla gasesti in articol. Succes in continuare!:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul