Probleme de sanatate

19-06-2017
tinita
Nu este medic/terapeut
tinita
Buna ziua!
Tatal meu are 82 de ani si este diagnosticat cu dementa de 4 ani. Am luat tratament specific dementei Ebixa o perioada de aproximativ 2 ani, apoi memantina 1 an. Are niste stari de agitatie, neliniste si nu doarme noaptea. Aceste stari nu sunt petmanente pot fi la 4- 5 zile sau mai rar si il tin 2 - 3 zile. Avem tratament tiapridal, spitomin. Am inceput sa il dam, dar este mai agitat, mai confuz, prea energic. nu are liniste deloc. ce putem face?? Ii curge sange de pe o nara, l am dus la spital, aici a spus ca pe fondul agitatiei s a produs epistaxisul., atunci nu lua tratamentl. am mai incercat si alta data sa ii dam, dar tot aceleasi stari de agitatie neliniste l am intrerupt.
In prima zi i am dat 1 comprmat de spitomin si unul de taprida, a fost linistit, dar noaptea a fost agitat, a strans lucrurile din camera, le a mutatat dintr un loc in altul, a doua zi i am dat dimineata o jumatate de tapridal, la pranz cealalta jumatete si un spitamin. noaptea s a petrecut acelasi lucru a iesit si afara din casa.
Ce ma sfatuiti sa fac??? multumesc anticipat pentru raspuns!!
3 comentarii
0
19-06-2017, ora 18:15
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua. Doar neurologul poate decide ce tratament i se potriveste dlui. Trebuie re evaluat probabil. Megeti si la alt neurolog pt o alta parere. Probabil ca si dementa tatalui a evoluat si ii trebuie alt tratament. Stiti ca este o boala degenerativa, careia doar i se incetineste ritmul cu ajutorul pastilelor. Daca incepe si iese din casa, riscati sa il pierdeti, deci trebuie supravegheat permanent. Daca nu are cine, va recomand camin de batrani, unde e tratat corespunzator bolii si mai si socializeaza, are activitati de intretinere, etc.
Imi pare rau pt situatia dificila in care va aflati cu totii si va doresc sanatate!
0
19-06-2017, ora 21:21
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Spitominul i-l dati ziua la 10 sau la pranz iar tipridalul seara !
Foarte probabil agitatia este de la memantina, incercati sa injumatatiti o doza si observati efectul !
1
19-06-2017, ora 21:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara!
Discutați cu medicul care i-a recomandat tratamentul pentru că în funcție de manifestări poate schimba tratamentul sau modifica dozele. S-ar putea ca la momentul actual medicația recomandată să nu mai fie eficientă.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.