Probleme dupa extractia unei masele?

17-08-2011
Cheese4rat
Nu este medic/terapeut
Cheese4rat
Buna, eu am fost sa mi se extraga o masea, de fapt un ciot radacina ramasa in alveola (primul molar din stanga jos sau nr. 36 in sistemul FDI) de aproximativ o zi jumate (mai exact pe 16 aug. pe la 13:00). Am tinut pansamentul pana am ajuns acasa asta cam o ora, dupa care l-am aruncat. Sangerarea a mai tinut dupa aceea cel mult 30 min, dar in cantitate moderata spre mica. Pana pe la ora 17-18:00 nu am mancat absolut nimic, iar de baut, am baut un pic de apa, dar cu foarte mare grija sa nu ating locul extractiei. M-am uitat in locul extractiei si am observat ca s-a format cheagul, acesta fiind aproape negru. Seara inainte de culcare m-am spalat pe dinti fara sa ating deloc zona si m-am clatit cu putina apa (la temperatura potrivita) si prin locul acela la fel procedand si astazi dimineata. La un moment dat m-am uitat in acel loc si am observat ca nu prea mai era foarte mult cheag din acela negru decat putin pe marginea alveolei, iar in mijlocul gaurii se vede ceva alb-galbui, cam cat jumatate din locul extractiei. Pun aici un link catre o poza pe care am facut-o eu acum cateva minute, ca sa vedeti cel mai bine: http://www.freeimagehosting.net/e6f1e
Sper sa intelegeti mai multe lucruri din imagine. Intrebarea mea: Este normal sa fie asa? Ar putea fi infectie? adica cum ar trebui sa arete o infectie in acest caz? Am uitat sa va mentionez ca mai tot timpul am avut un mic disconfort in acea zona ca o durere slaba dar constanta (asta am inteles ca ar fi normal). Mai am o intrebare pot sa folosesc apa de gura fara alcool cu substante antibacteriene?

Va rog sa imi spuneti parerea dumneavoastra ca doctori, pana atunci eu stau totusi cu frica in san sa nu fie cumva o infectie. Astept un raspuns cat puteti dv. de repede. Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
19-08-2011, ora 09:37
Cheese4rat
Nu este medic/terapeut
Cheese4rat
Buna, din nou. Sunt tot eu. Acum am o alta intrebare. Acum nu mai e deloc cum era inainte in locul extractiei. Acum in gaura alveolei este ceva de culoare verzuie ciudata. Din cate am inteles asta ar fi normal. I.ntrebarea mea e: e normal ca gingia din zona extractiei si din zona dintilor vecini (cam 3 dinti spre fata) si molarul 2, sa fie alba. Adica e normal? Dureri nu mai am aproape deloc. Sper sa imi spuneti si mie parerea dv.
Astept...
0
04-03-2016, ora 01:06
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Asa am patit si eu acum o doua saptamani cand mi-am extras o masea din partea de jos in dreapta, penunultima masea de langa molarul de minte, si tot asa mi-a aparut in locul extractiei ceva alb, si apoi am vazut ca in aceasta dupa-amiaza sangera la locul extractiei, si apoi mai aparea si acel ceva alb, am sunat iar medicul stomatolog si am venit din nou la, si mi-a curatat zona, am venit acasa si am tinut oansamentul 3 ore, insa dupa ceva timp am vazut ca iar a aparut aia alba, nu stiu, ce sa spun, din ce am cautat pe internet pare a fi vorba de o alveolita dentara, poate ma ajuta cineva cu un raspuns.Multumesc.
0
07-03-2016, ora 09:11
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna dimineata, aceea zona albicioasa este insotita de durere? Are vreun miros? pot fi mai multe cauze si fara mai multe informatii este greu de spus daca este sau nu alveolita.Cateodata poate fi alveolita, cateodata poate fi doar placa bacteriana neindepartata din locul extractiei si asta pentru ca majoritatea pacientilor feresc zona aceea si nu o igienizeaza foarte bine...Cu o simpla compresa stergeti locul daca va este frica sa dati cu periuta!:)
Dati mi mai multe detalii ca sa va pot spune mai multe.
0
10-03-2016, ora 13:49
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna ziua Doamna Doctor, va multumesc frumos pentri ca mi-ati raspuns la mesaj.
Acea zona albicioasa nu are miros, si acum nu mai ma doare, m-a durut putin atunci pe moment, si m-am gandit ca poate fi alveolita, pentru ca am extras o masea in urma cu 3 saptamani, acea masea era sitiata in partea dreaota jos, penultima masea apoi venea molarul de minte.Mentionez ca aceasta masea s-a scos foarte greu, si m-a durut cand mi-a fost estrasa si doamna doctor a fost nevoita sa foloseasca si pila de rabotaj, si in timp de a polit-o am simtit un fel de ceva ars in cavitatea bucala, apoi a incercat sa o scoata si s-a rupt in doua si a extras ambele bucati.Dupa ce am ajuns acasa am tinut pansamentul 2 ore, si apoi cateva zile si apoi 2 saptamani daca am vazut ca citatricea nu se inchide, locul extraciei aparea ca un fel de linie, ca un fel de taierura in gingie, si in mijlocul acestei taieturi a crescut un fel de excrescenta (poate tesut, nu stiu exact), si pe apocuri era si ceva alb, dar cand ma spalam pe dinti curgea si un lichid alb.Apoi am fost din noi la stomatolog, si a curatat zona, si in zilele urmatoare nu mai arata asa, si in zona aceia de taoetutra a mai amarut acel tesut sau cum il nuumesc eu excrescenta si la inceput a mai avut si culoare alba, dar m0-am uitat azi am vazut ca a inceput sa mai dispara din acea culoare alba si escrescenta aia crescuta in mijlocul acelei taieturi a inceput sa aibe culoarea gingiei.Sper sa se vindece, totusi ar fi bine sa ma duc si la un consult.
0
19-03-2016, ora 23:32
camy30
Nu este medic/terapeut
camy30
am si o intrebare la dvs..saptamana trecuta sambata am avut extractie de masea a doua de jos partea dreapta, de atunci am avut dureri intruna si locul pe ici pe colo este alb, am crezut ca este infectie m-a intors dupa 3 zile iar la medicul dentist a zis ca nu am nimic este normal, ieri am simtit ca un os acolo m-am reintors la dr..m-a vazut alt dr la aceea clinica mi-a extras osul iar in dimineata aceasta am simtit iar si pe o parte si pe alta alte oase..am fost iar de dimineata si ni-a facut o radiografie la care mi-a zis ca resturi din masea nu sunt si ca am niste oase care sunt normale dupa o extractie si sa le las acolo si pt dureri sa iau pastile pt.durere ca in maxim 2 saptamani o sa treaca durerea..mentionez ca sunt in Anglia nu in romania.
As dori sa va intreb este normal asa ceva sa lase oasele asa cum numesc ei in acel loc fara sa curete?pot face infectie ? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •