Probleme/durere genunchiul stâng

06-03-2019
NicusorREC
Nu este medic/terapeut
NicusorREC
Bună ziua. De ceva vreme (câțiva ani) am o durere la genunchiul stâng (este ușor umflat lateral, pe exterior).
Durerea apărea/apare uneori (sunt zile bune când alerg, joc fotbal și nu simt nimic, sunt zile când mă doare fără să am nicio activitate - uneori insuportabil). Menționez că aceste simptome apar și acum după vizita la medic (acum aproximativ un an și jumătate) care a decurs așa: RMN genunchi stâng, medicul a văzut rezultatele și a spus că nu ar fi nimic serios, o mică fisură într-un ligament (nu mai rețin care) care nu ar fi operabilă; să fiu atent la efort, să aplic unguent când simt durere și să port genunchiere cu suport metalic.
O să transcriu aici concluziile examinării, poate primesc și o altă opinie. Așadar:

Examinarea IRM genunchi stâng:
- LIA în hipersemnal T2 pe toată lungimea cu fibre efilate în 1/2 superioară fără întrerupere fibrială;
- LIP, LCE, LCI, ligament pateral, meniscuri integre;
- interliniu articular păstrat;
- fără modificări de semnal la nivelul structurilor osoase componente;
- lama de lichid pericondilian extern.

CONCLUZII:
Leziune grad II-III LIA
Lichid periarticular

O altă vizită la medic este programată (probabil alt RMN). Dar mi-ar fi de ajutor o părere avizată înainte de asta. Mulțumiri anticipate. La revedere.
1 comentarii
0
06-03-2019, ora 22:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cel mai simplu este sa intelegeti ca atat jogging-ul (alergarea) cat mai ales foot-ball-ul reprezinta activitati fabulos de agresive pentru genunchi, pe care il distrug rapid.
In rest, raspunsul nu poate fi dat in urma lecturii interpretarii scrise a RMN, ci doar dupa un examen clinic atent si competent, cand pot fi studiate si imaginile RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: