Probleme glezna picior

26-06-2012
Gheorghe85
Nu este medic/terapeut
Gheorghe85
Buna ziua,

Am 26 de ani, 182cm si aproximativ 100 de kg.
De o perioada de timp, dupa un efort indelungat (peste 20 km de mers pe jos sau peste 12 ore de stat in picioare) a inceput ca in ziua urmatoare depunerii efortului sa apara o durere la glezna stanga, durere care se manifesta pe lateralul piciorului in punctul in care sa zic ca se termina osul. Acesta durere ma face sa calc cu mare dificultate in piciorul respectiv si ma obliga sa calc cu piciorul respectiv cat mai in lateral. Daca calc cat mai in lateralul corpului durerea devine suportabila si imi pot sustine greutatea cat sa pasesc. De asemenea exista o durere constanta mult mai mica ca intensitate chiar si atunci cand tin piciorul intins sau suspendat.
Dupa 48 de ore aproximativ durerea dispare si totul revine la normal pana la urmatoarea perioada de supraefort cand afectiunea revine.
De asemenea mentionez ca nu imi pot amintii de o lovitura sau de orice alta forma de deranjament suferit in zona respectiva. Durerile au inceput sa apara dupa ce greutatea mea a crescut intr-o perioada de 2 ani de la aproximativ 80kg la 100kg.
Din ce am reusit sa citesc online deoarece se manifesta la un singur picior si totdeauna la aceeasi ar putea fi vorba de o afectiune genetica?
4 comentarii
0
26-06-2012, ora 16:13
Andreea Tudosa
Nu este medic/terapeut
Andreea Tudosa
Buna ziua...am 23 de ani, 1:74 si 70 de kg...lucrez in restaurant 12 ore pe zi si am o durere puternica de picioare:calcaiile ma dor si am senzatia la un moment dat de frigere...unghiile mari de la degete ma dor si sau inegrit...ce as putea sa fac sa nu mai simt durere...nici nu ma pot deplasa cum trebuie dupa ce incep sa lucrez la 2 ore-3 maxim.
Va multumesc
0
26-06-2012, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista o singura solutie logica, rezonabila si imaginabila: reducerea drastica a factorului cauzator, si anume a ortostatismului ("statului in picioare").
Este evident ca puteti ignora acest sfat, insa durerea va persista.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-06-2012, ora 21:50
Gheorghe85
Nu este medic/terapeut
Gheorghe85
Eram curios care este explicatia medicala care face durerea suportabila prin calcarea mai in lateral si daca este ceva ce se poate ameliora in vreo forma: operatie, tratament, fasa, incaltaminte ortopedica, masaj sau terapie. Multumesc
0
26-06-2012, ora 21:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despe o supra-solicitare de tip mecanic a structurilor plantare (aponevroza, ligamente, muschi scurti plantari).
Prin urmare, nici una dintre solutiile sperate de catre D-voastra nu sunt nici logice, nici fiabile, nici macar posibile.
Exista o singura solutie logica, rezonabila si imaginabila: reducerea drastica a factorului cauzator, si anume a ortostatismului ("statului in picioare").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: