Probleme masea minte

04-02-2019
AnIo94
Nu este medic/terapeut
AnIo94
Buna seara,
In urma cu 4 zile, dupa dureri destul de mari la maseaua de minte situata in partea dreapta-sus, mi-a fost "omorat" nervul. Inainte de aceasta operatiune am facut o radiografie, din care a reiesit faptul ca nu exista o infectie la ea, doar o carie destul de mica.
Problema cea mai mare este ca desi au trecut aceste 4 zile, durerile inca persista, Durerea este pulsatila, apare atunci cand misc capul dintr-o parte in alta, sau cand imi schimb pozitia.(De exemplu la ridicarea din pat, sau de pe scaun), si este localizata la maseaua afectata, precum si pe jumatatea dreapta a capului.
Intrebarea este: este posibil ca durerea sa continue sa apara deoarece manevra stomatologica nu a fost executata corespunzator? O masea afectata poate da asemenea dureri in conditiile mentionate mai sus?
Mentionez ca in urma cu 4 luni am efectuat un RMN cerebral, in urma caruia s-a constatat ca totul este normal, deci durerea de cap aparuta pe jumatatea dreapta nu are o cauza neurologica.
Multumesc.
6 comentarii
0
04-02-2019, ora 08:15
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Ar trebui facuta o radiografie retro alveolara pentru a se vedea raportul radacinilor cu sinusul maxilar.
0
04-02-2019, ora 11:16
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
buna ziua.
am si eu urmatoarea problema. Acum 1 luna, mi s-a extras maseaua de minte pe partea stanga, jos. inainte de a mi se extrage maseaua, mai precis cu 1 sapt ianinte, au debutat dureri in ureche plus in zona maselei. acum, la 1 luna dupa extractie, inca mai am dureri in ureche, ca o jena, cateodata o arsura, durerile nu sunt mari, dar e acolo ceva...o jena...cateodata parca se si infunda. am fost la ORL-la 2 doctori, si zic ca nu am probleme in ureche,.ar fi o nevralgie.dar de 1 luna...sa nu treaca.la controlul de 1 sapt dupa extractie, la stomatolog totul e ok.si eu de ce am dureri in ureche? va rog un sfat. multumesc.
0
04-02-2019, ora 13:27
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Cam doua luni dureaza pana se vindeca bine zona.
0
04-02-2019, ora 13:56
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
va multumesc tare mult pt raspuns doamna doctor !
0
05-02-2019, ora 15:41
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Durează o perioada pana se vindeca locul după extractiile manelelor de minte.
0
06-02-2019, ora 15:08
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
va multumesc doamna doctor pentru raspuns. Si asa se manifesta? si cu dureri in urechi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul