Probleme masea minte-Dureri cap

01-09-2018
Andreea105
Nu este medic/terapeut
Andreea105
Buna ziua,
As dori sa adresez aici o intrebare, in speranta ca voi primi un sfat.
De o luna am dureri de cap. La inceput acestea s-au situat la nivelul fruntii, si apareau dimineata la trezire. De 2 saptamani, acestor dureri li s-au mai adaugat si dureri mai accentuate pe partea dreapta a capului(frunte, tample, crestetul capului si spatele urechii). Am facut o radiografie panoramica, unde s-a observat ca maseaua de minte situata in partea dreapta sus este cariata, iar caria este destul de aproape de nerv. Ceea ce ma sperie este faptul ca maseaua ma doare mult mai putin si mai rar decat ma doare capul.
Este posibil ca aceasta sa fie cauza durerilor de cap?
De mentionat ar mai fi ca aceasta masea de minte a mai fost cariata in trecut, insa am reusit sa o salvez.(in urma cu un an).
Va multumesc.
1 comentarii
0
02-09-2018, ora 09:14
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Molarul de minte cariat profund poate afecta nervul si poate provoca dureri de cap, care ajung pana la ceafa.
Daca radiologic si clinic s-a constatat ca nu mai poate fi salvat este recomandat sa il extrageti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •