Probleme respiratorii

02-02-2008
century_007
Nu este medic/terapeut
century_007
Acum doua zile am inceput sa ma simt cam rau atunci cand respiram.Simptome: tuse puternica si cu durere care persista intr o anumita zona a plamanilor chiar daca ma opresc din tuse ;frisoane toata ziua, dar care au disparut de a doua zi; de asemenea, expectoratii pulmonare, majoritatea au culoarea galbena, dar azi dimineata am descoperit un fel de granula verde, imi este greu sa descriu cum arata, ca si cum ar fi fost puroi intarit, dar avea culoarea verde!M am speriat, am inceput tratament cu Ceclodyne Forte (1cp la 6h) si sirop Eurespal.Va rog sa mi spuneti daca ma ajuta cu ceva medicamentele si un eventual diagnostic, daca se poate.Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poate fi vorba despre pneumonie, bronhopneumonie; mergi cat mai repede la serviciul de urgente-Boli Interne, Pneumologie, pentru radiografie pulmonara;se poate face si un examen bacteriologic al sputei cu antibiograma; medicul examinator iti poate stabili tratamentul antibiotic corespunzator; Numai bine
0
03-02-2008, ora 00:00
ooonutaaa
Nu este medic/terapeut
ooonutaaa
de un an si jumatate am inceput sa am probleme de respiratie.simt ca nu pot scoate tot aerul afara ca nu pot expira bine.de ceva timp ma doare si in piept cand respir.am facut analize:radiografie, espirometrie, analize la sange, ekg, radiografie cu bario la stomac dar fara nici un rezultat.medicii mi-au spus sa nu fie pe sistem nervos, dar eu nu cred pentru ca am senzatia asta tot timpul.problema se accentueaza la caldura.tot timpul simt nevoia sa fiu la aer rece.va rog sa-mi dati un raspuns.credeti ca am ceva grav? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  •