probleme stomatolog

09-07-2010
Mirela1986
Nu este medic/terapeut
Mirela1986
Buna tuturor, sunt noua pe acest site, mi-am facut cont aici in dorinta de a afla cateva raspunsuri la intrebarile mele. Saptamana aceasta a fost prima oara cand am mers la dentist in 23 de ani din frica pentru stomatolog si frica in special de diverse boli pe care le pot lua avand exemple concrete in jurul meu.

Durerea de masea m-a dus pe scaunul medicului. Dansul a vrut sa faca o extractie dar a mai ramas o bucatica de radacina din cauza unei mici infectii care s-a vazut la radiografie. mi-a dat tratament 5 zile metronidazol si amoxicilina la 8 ore.

a mai vrut tot la prima sedinta sa omoare nervii de la o masea vecina celei scoase, dar nu a reusit sa scoata tot nervul, fiind alergica la clor, a fost nevoit sa imi puna pansamente si antibiotic in interior. dupa 48 de ore m-am dus pentru a scoate aceste pansamente, zis si facut, fara anestezie mi-au introdus acele mici ace(nu sunt in domeniu deci nu cunosc denumirea exacta) cand le-a bagat in canale mi-au dat lacrimile instant de durere, nervul inca mai traieste, mi-au izolat din nou maseluta, am avut dureri groaznice, ketorol nurofen si agocalmin sunt la ordinea zilei, la maxim 4 ore incepe si ma doare din nou, dureri groaznice...mai mari decat cele care m-au dus initial la medic.

Problema este ca dupa a2a manevra facuta fara anestezie, s-a umflat gingia pe interior si pe exterior, presupun ca este un fel de abces destul de puternic, pentru ca, sub antibiotice, se umfla mai tare in loc sa dea inapoi.

S-a gresit undeva in ceea ce s-a facut din punctul de vedere al medicului sau al meu? e ceva ce imi scapa? totusi, acum sunt intr-o stare mai grava decat cea initiala. va rog, cine imi poate da in sfat, orice...mi-ar prinde foarte bine tinand cont ca am doar 2 vizite in total la medic in toata viata mea, habar nu am de nimic, orice informatie mi-ar fi de folos. multumesc
4 comentarii
0
11-07-2010, ora 20:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand, daca la tentativa de a va scoate nervul ati avut dureri, inseamna ca nervul era vital, cel putin pe o radacina. Nu stiu ce vi s-a pus pe canal, dar daca sunteti umflata, inseamna ca este o infectie care nu se poate drena, caz in care canalele trebuie curatate si lasate deschise; faceti si o radiografie pentru a se vedea amploarea infectiei
0
11-07-2010, ora 21:20
Mirela1986
Nu este medic/terapeut
Mirela1986
initial nu a fost infectie, ea a aparut dupa 2 zile de la prima incercare de scoatere a nervilor. au existat 3 interventii in care s-au pus pansamente si ciment provizoriu, iar ultima oara s-au opturat definitiv cu conuri si cu plomba desii durerea persista pe molar. inca este umflata gingia vizibil. sper sa se traga infectia de la tratament. multumesc pentru raspuns:)
0
17-02-2012, ora 14:52
lili1977
Nu este medic/terapeut
lili1977
buna ziua ma numesc lili si va rog daca imi puteti raspunde la o intrebare.acum o saptamana mi-am imbracat dintii din fata si maselele de sus si de jos dar nu pot manca decat mancare moale pt ca ma dor.as vrea sa stiu daca o sa pot manca normal (peste cat timp)va multumesc
0
21-02-2012, ora 23:48
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Poate fi o afectiune a unuia/mai multor dinti de sub lucrari ( o afectare pulpara) sau muscatura nu este corecta. Pentru depistarea problemei trebuie sa consultati medicul dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •