Probleme vezica urinară

13-04-2019
Laura_laura_
Nu este medic/terapeut
Laura_laura_
Buna seara,
De câțiva ani buni ma lupt cu Infecții urinare recurente dar in ultimii ani ai devenit lunare. După ce medicul de familie m-a trimis sa fac un control la rinichi cu computerul tomograf ( control care nu a arătat nimic negativ la nivelul rinichilor) după circa 6-8 luni m-a trimis la medicul urolog. Precizez ca eu locuiesc in străinătate. Medicul urolog mi-a făcut o cistoscopie unde s-a descoperit ca uretra era foarte strâmtă, 3mm. Precizez ca am vârsta de 33 de ani, nu sufăr de boli și nu am născut. După ce medicul urolog a dilatat uretra și a pătruns in vezica mi-a explicat ca vezica a fost supusa unor forțări mari pe parcursul a foarte mult timp, se vedeau nervurile ieșite in relief iar culoarea vezicii era roșu palid. După circa 10 zile am făcut un test ecograf pt a vedea urina rămasă in vezica după urinare și era circa 2, 6 decilitri, iar la începutul cistoscopie aveam 3 decilitri deși urinasem înainte. Medicul a spus ca infecțiile se datorează urinei care stagnează in vezica urinară și îmi recomanda folosirea cateterului pe o perioada de timp începând cu câteva luni.
Întrebarea mea este : mai am o alta opțiune înaintea autosondarii? Ma îngrozește gândul ca asta e ultima soluție mai ales ca uretra mea este atât de strâmtă.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1 comentarii
0
11-06-2020, ora 15:21
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
buna.
cum mai esti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.