Probleme..Ajutor. Sufar de TOC, anxietate sociala si schizo

30-09-2018
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua, baiat, 24 ani, Sufar de TOC, anxietate sociala si schizo.Iau tratament de ani buni.La capitolul bucurie de viata stau foarte prost.Ma simt plictisit foarte des, stau si pierd foarte mult timp stand in pat, dormind sau pierzandu-mi vremea aiurea oe net.Sint ca timpul trece foarte repede chiar si cand stai si trece aiurea, viata mea e aiurea.Sunt trist si as putea spune ca ma bucur de viata cam 35%.Momentan nu pot sa muncesc, am pensie de invaliditate si de handicap temporara dar nici nu cred ca as fi in stare sa muncesc.Tratamentul pentru toc nu ma prea ajuta mai deloc si nu m-a ajutat niciodata, ma supara gandurile si obsesiile si poate si asta am apatie si lipsa de chef de viata.Nu ma mai atrag multe lucruri si nu prea am pasiuni, hobbyuri.Simt ca sunt degeaba in viata asta su mi-as dori sa ma sint mai bine si mai cu chef de viata, ocupandu-mi timpul mai usor si mai placut dar nu stiu de unde sa incep.Problema mare e plictiseala si lipsa de chef, stau intr-o apatie plicticoasa si ma intreb daca pot fi mai fericit si mai bine decat atat.Poate ca si invaliditatea asta ma afecteaza dar problemele de concentrare, memorare si lipsa de energie si interes nu ma lasa momentan sa muncesc.Stau pe telefon si ma uit pe net, pe fb, pe site-uri, mananc, dorm mult si mai ies cateodata si ma mai plimb pe afara in rest nimic.Simt ca viata nu imi mai aduce bucurie si totul e monoton.Ma simt si sunt un parazit si un inutil pluitisit de viata.Nu am bani sa merg la psiholog si tratamentul nu ma ajuta in toc ci decat la celelalte afectiuni.Tot ce vreau eu este sa ma bycur si eu putin de viata, sa fiu intr-o dispozitie mai buna, sa am putina energie si sa nu mai pierd timpul lancezind ca practic asta fac Dar nu stiu deloc cun sa schimb ceva in bine si de unde sa incep.Cei care sunteti sau ati fost in situatia mea ce ati facut sa va fie mai bine, cum va bucurati de viata, cum va faceti utili, cum nu va mai plictisiti mai ales daca aveti si pensie de invaliditate?Cum reusiti cu atatea probleme invalidante sa treaca viata voastra mai frumos si mai usor?Mai placut si fara sa fiti tristi, apatici sau pierzatori de vreme multa aiurea?Ce sens sa ii dam vietii noastre si cum sa ne-o facem mai frumoasa noi bolnavii psihologic?Daca aveti un sfat, o parere, ceva sau orice care credeti ca m-ar ajuta puteti sa postati aici..Voi cum va mai umpleti timpul?Mai e cineva situatia mea?Cum va ajutati?Multumesc!


Ps:Iau Rispolept Consta 50 mg inj, prozac si quetiapina.Daca conteaza.


Cum m-as putea ajuta astfel incat sa imi fac viata mai frumoasa?Acum e urata, e aiurea, fara bucurie.Ajutor!
5 comentarii
0
01-10-2018, ora 10:35
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Trebuie sa iti gasesti niste hobbyuri.
0
01-10-2018, ora 12:00
olan
Nu este medic/terapeut
olan
mie imi place sa citesc carti
0
12-10-2018, ora 20:32
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Din cate am observat o afectiune clar determinata poate contine si simptome si caracteristici ale unei alte afectiuni ori mai mici, ori paralele. De ce nu ai numai TOC? E destul de greu si acela. Ganduri multe, variate, supradimensionate, uneori rele pot fi foarte bine de acolo si nu de la schizo. Cand iti vin foarte multe ganduri, (multe persoane se lupta cu gandurile intruzive) nu trebuie sa le urmaresti pe toate, sa le iei in seama. Trebuie delimitat, care sunt gandurile mintii tale si acelea se confirma apoi in viata de zi cu zi, si care sunt ganduri rele, care nu se confirma, decat ca si o coincidenta.
Un sfat pentru tineri, ce pentru voi e haios, interesant, cu un limbaj aparte, dar uneori si datorita altor factori, (sunt multi in afectiunile psihice), te determina sa mergi sa vezi un psihiatru (foarte bine), nu trebuie exaltat, si spus chiar totul. Doctorul psihiatru nu te cunoaste dinainte, sa stie ca poti reveni la o mai mare luciditate, ca blufezi si asa mai departe si se lasa cu un diacnostic. Nu este profesorul de romana, care atunci cand e in toane bune, si se apleaca asupra problemei tale, limbajul si metafora le interpreteaza altfel.

Ce ai putea face tu? Sa ai mai mare grija de tine, sa tii mai mult la propria persoana, sa faci o lista cu ce faci pentru tine si cu ce iti oferi pentru a-ti ridica nivelul de viata si stima de sine. In timp ai putea intra intr-un ONG si cu timpul chiar munci.

Vezi ca am scris la tine si lucruri generale. Acum tu ai deja tratament, ceea ce e foarte bine, sa ai tratament bun si adecvat e un mare castig, e o realizare. El nu trebuie oprit in niciun caz, doar daca doctorul vrea sa-l schimbe, dar acolo luati impreuna decizia. Cei cu unele afectiuni psihice, ajung bine, si foarte bine, ma refer mental, si daca nu si-l intrerup raman tot asa; din pacate din cat am studiat forumul, cei care si l-au intrerupt, cam toti au avut o decompensare.
Cu bine,
0
13-10-2018, ora 12:27
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
diagnostic nu diacnostic
0
11-02-2024, ora 17:54
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Cum mai ești acum? Dacă încă mai simți vinovăție, cred că trebuie crescut Rispoleptul. Poate că trebuie schimbat psihiatrul. Vezi că poți avea acces la ședințe de terapie psihologică decontate de stat, pe internet am citit că sunt nelimitate, nu mai știu unde am auzit că ai avea dreptul doar la 24 pe an, oricum sunt destul de multe, merită să încerci. De asemenea poate că te-ar ajuta și: neurofeedback (simplu sau plus), stimulare magnetică transcraniană, stimulare electrică transcraniană, dacă ai gânduri de sinucidere terapie cu electroșocuri, terapie cu lumină. De asemenea te poți apropia de biserică, credința chiar îți dă un sens în viață. Personal, nu știu dacă Dumnezeu există, dar încerc să mă comport ca și când ar exista, în speranța că voi câștiga raiul. De asemenea Îl rog să îmi dea semne că există.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul