Proteza totala de sold - dureri postoperatorii

23-06-2013
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
Buna ziua! Am descoperit acest forum din intamplare, cautand informatii despre protezarea soldului, riscuri, simptome, beneficii. As dori putin ajutor din partea dumneavoastra in a intelege anumite simptome, daca trebuie sa ma ingrijorez sau fac parte din reabilitare. Sunt de sex feminin, am 46 ani, 164 cm, 73 kg, de aproape 12 ani sunt operata de hernie de disc si stenoza de canal medular, iar de doua luni, 23 aprilie 2013, am suferit o interventie chirurgicala in care mi s-a implantat o proteza totala de sold. A fost descoperita necroza de cap femural la ambele solduri, la cel stang, actualente protezat si o fractura subcondrala. Am lucrat in Barcelona, am urmat acolo diferite tratamente cu antiinflamatoare, inclusiv hidrocortizon, deoarece de ani, sufar de dureri intense la coloana, mai ales cand dorm. Am fost diagnosticata cu artroza, neobservandu-se modificari semnificative, nici compresii ale nervilor sciatici.Asa au explicat necrozarea capului femural. Nu am avut accidente care sa justifice o fractura. Inaintea operatiei pe colona, aveam 166 cm, Intrebarea mea este urmatoarea: operatia a decurs bine, proteza necimentata, ceramica, , reabilitare la domiciliu 5 saptamani, cate jumatate de ora, de trei ori pe saptamana. Am umblat cu cadru cateva zile apoi carje, dureri suportabile, anticoagulante o luna, calmante. Am urmat indeaproape indicatiile medicului.De o saptamana sunt in tara deoarece mama e bolnava si medicul si-a dat acceptul sa calatoresc cu avionul. Totul a decurs bine pana la un punct. Avand de rezolvat niste probleme sm umblat cam mult, am urcat si coborat scari (9 etaje) fara lift. Am dureri in piciorul cu proteza, furnicaturi in laba piciotului si arsuri, intepaturi suportabile in bazin( acetabul) dar care imi provoaca teama. La o miscare necontrolata (intindere pt a spuca ceva de la inaltime) am simtit ca un pocnet uso si o arsura in osul bazinului, nu foarte puternice, dar de atunci starea mea e diferita. Nu sunt modificari, operatia bine inchisa, nu si-a schimbat culoarea, piciorul normal, pot umbla binisor, cu bastonul sau sprijinita, exista vreo posibila modificare care sa provosce aceste simptome? Sunt pe lista de asteptare pt a doua proteza, in octombrie am vizita la medic si as vra sa fiu reabilitata pt a ace fata operatiei. Va multumesc pentru atentie si posibil raspuns! Luci. B.
9 comentarii
0
23-06-2013, ora 17:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie diferentiata o origine locala a suferintei, legata de proteza de sold, de o problema a coloanei lombare (sursa de dureri, parestezii, etc).
Cred ca ar util un consult la neurochirurg, pentru a exclude problema lombara (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
Este evident ca aveti 20 kg in plus iar un efort precum cel descris este profund daunator protezei de sold si coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-06-2013, ora 17:38
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
Buna ziua! Am descoperit acest forum din intamplare, cautand informatii despre protezarea soldului, riscuri, simptome, beneficii. As dori putin ajutor din partea dumneavoastra in a intelege anumite simptome, daca trebuie sa ma ingrijorez sau fac parte din reabilitare. Sunt de sex feminin, am 46 ani, 164 cm, 73 kg, de aproape 12 ani sunt operata de hernie de disc si stenoza de canal medular, iar de doua luni, 23 aprilie 2013, am suferit o interventie chirurgicala in care mi s-a implantat o proteza totala de sold. A fost descoperita necroza de cap femural la ambele solduri, la cel stang, actualente protezat si o fractura subcondrala. Am lucrat in Barcelona, am urmat acolo diferite tratamente cu antiinflamatoare, inclusiv hidrocortizon, deoarece de ani, sufar de dureri intense la coloana, mai ales cand dorm. Am fost diagnosticata cu artroza, neobservandu-se modificari semnificative, nici compresii ale nervilor sciatici.Asa au explicat necrozarea capului femural. Nu am avut accidente care sa justifice o fractura. Inaintea operatiei pe colona, aveam 166 cm, Operatia a decurs bine, proteza necimentata, ceramica, reabilitare la domiciliu 5 saptamani, cate jumatate de ora, de trei ori pe saptamana. Am umblat cu cadru cateva zile apoi carje, dureri suportabile, anticoagulante o luna, calmante. Am urmat indeaproape indicatiile medicului.De o saptamana sunt in tara deoarece mama e bolnava si medicul si-a dat acceptul sa calatoresc cu avionul. Totul a decurs bine pana la un punct. Avand de rezolvat niste probleme am umblat cam mult, am urcat si coborat scari (9 etaje) fara lift. Am dureri in piciorul cu proteza, furnicaturi in laba piciotului si arsuri, intepaturi suportabile in bazin( acetabul) dar care imi provoaca teama. La o miscare necontrolata (intindere pt a spuca ceva de la inaltime) am simtit ca un pocnet usor si o arsura in osul bazinului, nu foarte puternice, dar de atunci starea mea e diferita. Nu sunt modificari, operatia bine inchisa, nu si-a schimbat culoarea, piciorul normal, pot umbla binisor, cu bastonul sau sprijinita, exista vreo posibila modificare care sa provosce aceste simptome? Sunt pe lista de asteptare pt a doua proteza, in octombrie am vizita la medic si as vra sa fiu reabilitata pt a face fata operatiei. Va multumesc pentru atentie si posibil raspuns! Luci. B.

Multumesc pt raspuns. In ceea ce priveste coloana e in regula cum am mentionat mai sus, nu sunt modificari in afara artrozei( micsorarea spatiului intervertebral) fara afectarea vreunui nerv...RMN, TOMOGRAF. Singura problema a fost aceasta miscare carea creat o tensiune in picior, usoara amorteala si greutate in zona soldului. Muschiul piciorului putin tensionat. Greutatea incerc sa o diminuez, in ultimul an am dat jos 20 kg. Am pus dupa operatie 4 kg dar le-am dat jos. Exista un risc la nivelul articulatiei privind simptomele?Multumesc!
0
23-06-2013, ora 17:56
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
. Imposibilitatea de a face miscare a facut sa iau mult in greutate, plus tratamentele hormonale. Doi ani am umblat cu dureri foarte mari la nivdlul soldului, dupa operatie au disparut. Acum e acest invonvenient care m-a speriat. Pot umbla, durerea apare la mers, e ca o tensiune, Imi cer scuze pentru deranj. Cu stima!
0
23-06-2013, ora 18:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu am inteles daca un consult recent la neurochirurg a exclus participarea coloanei lombare la actuala simptomatologie...
- poate fi vorba si despre o problema la nivelul interfetei proteza-os, datorata celor 20 kg in exces si efortului important practicat;
- trebuie sa intelegeti ca greutatea corporala nu are legatura nici cu """Imposibilitatea de a face miscare """si nici cu """"tratamentele hormonale""", ci exclusiv cu alimentatia necorespunzatoare;
- de fapt, miscarea exagerata este si contraindicata in cazul asociatiei proteza de sold-supraponderabilitate, deoarece duce la uzura prematura a componentelor protezei sau la mobilizarea lor.
- la ora actuala, daca un consult la neurochirurg exclude componenta vertebrala, aveti nevoie de evaluarea clinico-radiologica a protezei, dar esential este repausul relativ timp de 4-6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-06-2013, ora 19:45
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
Apreciez raspunsul dumneavoatra prompt, de aceea va raspund. Am inteles ca tot ce e kg in plus e daunator, atat coloanei cat si articulatiilor. De aceea am recurs la o dieta, controlata de un medic nutritionist la care am lucrat in BCN. Nu e o scuza lipsa de miscare stiu, de 10 ani am avut cam aceiasi greutate, acum e mult mai bine. Indicele de masa corporala este undeva ls 22-23. Tin sa precizez ca sunt in repaus de doua luni, nu am facut efort ci doar plimbari sprijinindu-ma de carje. Totul a fost foarte bine si durerile au disparut aproape total. Chiar si uitam ca am proteza uneori. Am intins mana stanga (proteza e la piciorul stang) sa deschid un robiet de apa aflat deasupra usii de la baie. Singurul efort. Atunci am simtit disconfortul. De aceea am indraznit sa va scriu. RMN si TAC-ul nu evidenteaza decat necroza avasculara. Ma interesa faptul daca acea miscare si plimbarile lungi pot afecta negativ pozitionarea protezei. Cu respect!
0
26-06-2013, ora 17:58
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
Cu scuzele de rigoare,...am vazut eroarea tarziu, icm este 26-27, deci 3-4 pcte in plus. Adevarul ca "mancarea normala" are f multe calorii. Urmand dieta controlata, slabesc constant, am 72 kg acum. Doar o singura intrebare Domnule Doctor Marius Uscatu, se poate misca, deplasa proteza la socuri mai puternice?(impiedecat, caderea piciorului din pat, etc)Am vb cu fizioterapeuta din BCN si mi-a recomandat aplicarea ghetii pe locul dureros si repaus pana ajung inapoi in BCN.Apoi o revizie a protezei. Simt o greutate constanta, ca o caramida, nu doare f tare totusi gandul la o redeschidere a operatiei ma infioara. In bazin am putina durere chiar si la atingerea zonei.Cu stima si deosebit respect! Inca o data scuzati-mi insistenta!
0
27-06-2013, ora 01:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Culmea ironiei face ca acum sa va scriu din BCN..
Proteza se poate, intra-adevăr, misca la diverse socuri.
Pana la un diagnostic de precizie trebuie sa evitati la maximum eforturile (stat in picioare, mers).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-06-2013, ora 16:23
lucib67
Nu este medic/terapeut
lucib67
Multumesc din suflet! Urmez sfaturile, e mai bine, cu calmante si repaus. Au scazut durerile si disconfortul. Sper sa nu fie foarte grav...Sa disfrutati de soare si calatorie! Cu stima!
0
28-06-2022, ora 12:30
Dyma
Nu este medic/terapeut
Dyma
Bună ziua. Vreau să vă întreb dacă ați întâlnit/întâmplat ca după protezare să apară durere după 6 luni timp de 7 luni, mai rar cu intensitate mare încât să se ajungă la schiopatat?
În cazul meu am fost diagnosticat cu necroza aseptica bilateral, am ajuns la coxatroza înlocuid șoldurile cu proteze, prima proteză a fost pusă după 6 luni nu mai am avut dureri deloc(acum subt 2 ani), în schimb la a doua proteză picior stâng după 6 luni de la operație mi-au apărut dureri mai rar dar destul de mari ajungând la schiopatat asta fiind în decurs de 7-8 luni ( operația având un an și 3 luni). Am făcut radiografie și tot este ok. Durerea la început a fost pe partea interioară unde este muschiul adductor, am luat un tratament cu antiinflamator și ceva pt tendon, după durerea s-a mutat pe fesier și în spatele piciorului dar durerile fiind acum mai dese.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •