Psihoza etilica?

31-07-2015
lure
Nu este medic/terapeut
lure
Buna seara!
Am mare nevoie de ajutor. Sotul meu este, cred, alcoolic. De 10ani, de cand suntem impreuna bea, seara de seara 4-5-6 sticle de bere, cu mici pauze. Nu era agresiv, doar mai vorbaret si mai direct, nu avea probleme de sanatate si se putea opri oricand, sustinea el, si uneori chiar o facea.Anul trecut, am avut niste probleme financiare, el a fost nevoit sa isi inchida afacerea inca din 2012 si nu a mai baut, decat in weekwnd, iar eu am ramas insarcinata, desi incercaseram aproape 6 ani si nu reusiseram.
Acum, avem un bebelus de 4luni, sanatos, insa sotul meu bea din ce in ce mai mult, poate si din cauza ca eu nu ii mai acord aceeasi atentie si din lipsa ocupatiei. Problema este ca, in urma cu o saptamana, a baut 2zile intruna si s-a trezit delirand.
Vorbeste foarte urat despre mine, despre familia lui si cu mine, este gelos, se crede incredintat cu o misiune speciala etcn
Eu m-am mutat la parinti, ca mi-e teama sa mai stau cu el in casa. Fratele lui imi spune ca a mai facut astfel de episoade si ca nu se poate face nimic, pentru ca are psihoza etilica si ii va trece cu timpul
Eu cred ca are nevoie de ajutor, dar nu il pot convinge sa mearga la doctor, cu el nu pot sta, sunt intr-o situatie.fara iesire.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat!
Multumesc.
3 comentarii
0
01-08-2015, ora 19:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ii trebuie un tratament psihiatric sa se lase si apoi delirul va trece.
Daca e violent poate fi luat cu politia si salvarea si internat.
Mama unei prietene a procedat asa cu tatal ei si l-a salvat.
Acum e bine de peste 10 ani. Nu a mai avut nici un fel de delir dar nu pune gura pe alcool.
0
03-08-2015, ora 17:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Incearca lure sa-l convingi pe fratele lui ca aceste manifestari urmeaza sa se deterioreze in timp. Ai putea eventual sa-i faci o vizita medicului vostru de familie, sa-i explici situatia si apoi sa-l rogi pe cumnatul tau sa te insoteasca intr-o noua vizita la medicul de familie, pentru a incerca sa ti-l faci aliat.

Exista si un nou medicament (se numeste Selincro - substanta activa nalmefene) care scade dorinta de a bea si ajuta pacientii cu dependenta de alcool sa reduca alcoolul consumat. E un concept nou de tratament pentru pacientii cu dependenta de alcool, intrucat este primul tratament special dezvoltat pentru reducerea consumului de alcool la pacientii dependenti ce mentin in continuare un nivel ridicat al consumului de alcool. Poate sa-l recomande si medicul de familie dar nu e compensat (si nu e ieftin)

Daca eventual e mai usor sa-l convingi pe sotul tau ca aveti nevoie de o psihoterapie de cuplu, ai putea apela si la aceasta varianta.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
13-08-2015, ora 16:41
lure
Nu este medic/terapeut
lure
Buna ziua, iertati-ma ca nu am avut timp sa va multumesc. Din pacate nu pot sa fac nimic din toate acestea, pentru ca familia lui nu ma sprinina.
Eu si copilul locuim la parintii mei, el a ramas acasa, ii viziteaza si vorbeste mereu cu ai lui, conduce, iar cu mine vorbeste din ce in ce mai ciudat (ca eu sunt pusa de cineva sa il expoatez pe el, s@-l supraveghez, ca am relatii cu numerosi barbati, mai mult sau, ai putin cunoscuti, ca ma droghez, ca sunt santajata etc.)
Fratele lui a vorbit cu medicul de familie care a spus ca nu se poate face nimic daca nu-l convingem sa renunte la bautura. El bea in continuare, 4 beri pe seara, si sustine ca nu are vreo problema...
Cu el nu mai putem locui, pentru ca, sincer, mi-e teama pentru copil, el nu-l pot determina sa se trateze pentru ca ma dispretuieste, prietenii nu se amesteca, iar ai lui sustin ca-i va trece in timp, ca altadata.
Va multumesc inca o data ca m-ati ascultat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.