psihoza maniacala se poate recupera?

12-06-2010
nicolae cornel
Nu este medic/terapeut
nicolae cornel
buna seara, ma numesc Nicu si am un nepot de 26 de ani ce vineri seara(11 iunie 2010)a fost internat la spitalul 9 din bucuresti cu diagnosticul psihoza maniacala, intrebarile mele sunt:se poate recupera 100%?luand tratamentul la timp poate sa duca o viata normala?va mai putea sa conduca o masina?puteti sa-mi dati cateva sfaturi cum sa fim alaturi de el si cum sa-l sprijinim emotional ca sa nu aide din nou o cadere nervoasa?va multumesc, cu respect Nicu.
9 comentarii
0
29-06-2010, ora 15:21
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu cred ca se poate recupera suta la suta, dar luand medicatia se poate reintegra social si poate duce o viata normala pana la adanci batraneti.In privinta masinii, hotaraste psihiatrul, dar cred ca va mai conduce, nu vad de ce n-ar face-o, bineinteles daca medicamentele pe care le va lua nu-i vor da somnolenta.Cat mai putin stress, cat mai multa odihna, multa iubire.E vorba de o tulburare maniaco-depresiva sau prezinta doar sindrom maniacal?Concret, cum se manifesta, povestiti in termeni simpli.
Care este tratamentul actual?De cand prezinta tulburari?Ce zic acum medicii?Care este medicul curant?
0
29-06-2010, ora 20:27
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Domnule Nic

Odata diagnosticat cu aceasta boala, nu se poate da inapoi, boala in mod general evualeaza spre grav sau foarte grav, foarte rar sa se reduca din comportamentul deliric la un comportament normal.
0
30-06-2010, ora 00:27
nicolae cornel
Nu este medic/terapeut
nicolae cornel
Buna seara pulberedestele la nepotul meu e vorba de o tulburare maniaco-depresiva, se manifesta in felul urmator:in primul rand se crede Dumnezeu, pune foarte multe documentare legate de dumnezeu si o pune pe mama lui si pe colegii de camera sa le vada, cheltuia foarte multi bani, a dormit in 4 zile si 4 nopti doar 4-5 ore in total, avea idei de realizari profesionale foarte mari pentru toata familia, pe urma dupa o saptamana de agitatie intra in starea melancolica si isi da seama ca nu a realizat nimic din ideile pe care le-a avut inainte cu o saptamana, probabil ca ajungea la sinucidere dar nu a mai avut timp pentru ca a fost internat, tratamentul actual nu-l stiu pentru ca inca este internat in spital, vinerea asta i se va da drumul, el a fost internat fortat fara consimtamantul lui(a fost sedat cu diazepam) pe data de 11 iunie, multumesc pentru raspuns si daca ma mai puteti ajuta cu cateva sfaturi astept raspunsul dumneavoastra.
0
30-06-2010, ora 13:24
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Sfaturile sunt cele de mai sus: multa odihna, vacante, hobby care sa-l distraga de la preocuparile mistice, multa iubire...Daca dispar manifestarile psihotice(delirul mistic), merge si ceva psihoterapie sau consiliere psihologica.Un alt sfat, cel mai important, respectarea indicatiilor terapeutice cu sfintenie si vizite regulate la psihiatru.Cu bine si multa sanatate!
0
30-06-2010, ora 13:27
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
De ce nu stiti tratamentul?N-ati vorbit cu medicul?Ce medic curant are?Mai cunosc cate ceva prin Obregia...
0
30-06-2010, ora 22:51
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Din pacate tulburarea bipolara nu se poate vindeca, insa cu tratamentul corespunzator poate trece neobservata. Asadar daca isi va urma tratamentul cativa ani buni e posibil sa remita foarte bine. Afectul pana la urma se toceste si crizele vor fi mai diminuate cu timpul.
0
01-07-2010, ora 11:31
atardefm
Nu este medic/terapeut
atardefm
dr T.mi-a atras atentia remarca dv. ca "Afectul pana la urma se toceste si crizele vor fi mai diminuate cu timpul. "
Mai precis, ce inseamna asta? ca, de ex. pt un om de 56 de ani, afectul nu mai este atat de...pronuntat ca in tinerete si are mai putine crize? dar despre remisiune la 56 de ani ce imi spuneti? multumesc.
0
01-07-2010, ora 17:41
nicolae cornel
Nu este medic/terapeut
nicolae cornel
Pulberede stele eu nu stiu exact tratamentul cum se numeste, stiu doar ca-i da diazepam si litiu, sora mea este internata cu nepotul meu si nu prea poate sa vorbeasca la telefon pentru ca nepotul meu se cam supara cu toate ca acum am inteles ca a acceptat ca este bolnav si vrea sa se vindece, doctorita lui se numeste Ana Ciobanu, si am inteles de la sora mea ca-i v-a schimba tratamentul si-l vor tine inca o saptamana in plus ca sa vada ce efect are, un salut si multa sanatate.
0
02-07-2010, ora 00:33
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@atardefm
Tulburarea Afectiva Bipolara e o boala care afecteaza afectul, iar cu varsta si bineinteles daca se face un tratament adecvat de lunga durata, atunci acesta se toceste, iar episoadele maniacale si depresive vor avea o intensitate mai mica. Un om mai in varsta, cum e exemplul Dvs, are afectul ceva mai tocit si atunci crizele nu vor mai fi chiar asa violente sau cu agitatie marcata in starea maniacala, iar depresia nu va mai fi asa de puternica ca la 30-40 de ani.

@nicolae cornel
Din cate stiu eu in Romania nu se mai gaseste Litiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum prevenim depresia postpartum?
  • Psihoza post-partum (puerperală)
  •