Pete colorate

26-01-2017
George V
Nu este medic/terapeut
George V
Salut, am 13 ani și de câtva timp(1-2 luni) îmi apar la întâmplare pete colorate sau negre in viziune și recent am inceput sa vad mai mulți "viermișori" sau scame. Am fost la oftalmolog și a spus că nu am probleme cu ochii și că nu am nevoie de ochelari, apoi am mers la medicul de familie și mi-a spus sa iau vitamina a, după 2 săptămâni încă îmi mai apar aceste pete. I sa mai întâmplat cuiva așa ceva?
5 comentarii
0
26-01-2017, ora 18:00
George V
Nu este medic/terapeut
George V
Am uitat sa spun că petele dispar după vreo 5-30 de secunde și văd foarte multe când mă ridic din pat
1
26-01-2017, ora 22:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la consult la medicul de familie. Sa nu fie ceva legat de tensiune. El va stii sa va indrume.
1
27-01-2017, ora 08:56
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua,

Aceste musculite zburatoare sunt normale, chiar si la copii, in masura in care nu raman pete fixe in campul vizual. Gasiti aici mai multe detalii: https://doc.ro/miodezopsiile-ce-inseamna-cand-vedem-musculite-zburatoare-in-campul-vizual Puteti lua o perioada mai indelungata Vitreoclar 1 tb/zi, 3 luni.
0
29-01-2017, ora 10:33
Dr. Nechita Adina
Oftalmologie, Iasi
Dr. Nechita Adina
Simptomatologia descrisa pare a fi in context circulator sau deficiente de fier, magneziu sau calciu; recomand o dieta bogata in fructe, legume (si un morcov/zi ) si lactate, precum si o activitate sportiva colaterala (ex. jogging/ alte sporturi in aer liber - cu toate ca pe anotimpul rece este mai greu afara; dar macar cateva exercitii dimineata si seara care pun organismul si circulatia in miscare ), si toate acestea cu conditia unui ex. oftalmologic minutios care sa confirme faptul ca la nivel ocular totul este normal.
Cu respect,
0
26-02-2017, ora 20:07
George V
Nu este medic/terapeut
George V
Mulțumesc pentru raspuns, m-am cam liniștit acum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •