puroi la gingie

01-02-2018
chaosed
Nu este medic/terapeut
chaosed
Aveam ceva ce parea cu o minuscula punga de puroi la o masea (penultima din stanga sus, fara maseaua de minte, ca nu mi-a iesit), fara durere/nimic.
Acum 5 zile am umblat la ea, mi-i s-a umflat, mai mult in gingia din interior, nu a fost o durere ingrozitoare sau pulsatila.
Am mers la un stomatolog, mi-a dat antibiotic, sunt in a cincea zi. Ieri (in a 4-a zi) mi-a rezolvat o carie pe care o aveam, mi-a zis ca nu am puroi de la carie, ca nu se vede, nimic, si totusi daca nu imi trece umflatura sa vin sa imi scoata nervul (??). Nu prea inteleg
Ieri mi-a lucrat pe nerv, e posibil sa imi simt o stanjeneala la masea din cauza asta? Si cand o sa treaca?
Si cand o sa imi treaca puroiul sau ce am eu ce e umflat acolo in gingia din interior, in cazul in care am asa ceva?
Si daca nu am nimic si canalul e curat, de ce sa imi scoata nervul?
Multumesc
2 comentarii
0
01-02-2018, ora 16:24
chaosed
Nu este medic/terapeut
chaosed
comentariu (ca sa clarific ceea ce nu inteleg):
daca eu am gingia umflata in interior (putin, ce-i drept, dar simteam ca si cum as avea puroi), si ea mi-a rezolvat o carie de la maseaua respectiva care nu ar fi fost cauza puroiului, practic ea nu mi-a dat nimic pentru puroi/umflatura la gingie in afara de antibiotic. daca nu imi trece, ce fac? si mi-a si zis sa fac o panoramica si zicea ca nu se vedea mare lucru.

Va multumesc foarte foarte mult!
0
02-02-2018, ora 09:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Ar fi indicat sa faceti o radiografie retroalveolara, strict la maseaua afectata.
Pe radiografia panoramica se vede in ansamblu, cu certitudine se vede pe una retroalveolara.
Dupa ce faceti radiografia, postati-o aici sa o vedem si noi. Apoi vom reveni cu detalii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: