Puroi la maseaua dreapta

26-07-2014
Merciix3
Nu este medic/terapeut
Merciix3
Buna seara. In urma cu 2 saptamani m-a durut obrazul (dreapta) asa ca am mers la Stomatolog. I-am explicat situatia si a 'testat' maselele din parta dreapta si mi-a spus ca nu este de la masele (dar mi-a prescris o reteta: Amoxicilina si Nurofen). Am mers acasa, durerea continuand intreaga saptamana; in ultimele zile, ma durea maseaua; o cunostiinta mi-a recomandat sa inlocuiesc Nurofenul cu Antinevralgic pentru calmarea durerii. Dupa aproxipativ 2/3 zile, durerea a disparut dar astazi am observat ca deasupra maselei am puroi. Ce ar trebui sa fac?
2 comentarii
0
30-07-2014, ora 08:11
georgianaf
Nu este medic/terapeut
georgianaf
E bine ca ai fost la dentist, eu nu am curaj, ma ia cu lesin cand aud de mers la dentist, pai trebuie sa iti treaca puroiul din cate stiu eu, ia antibiotic in continuare
0
30-07-2014, ora 11:24
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,
Trebuie sa va adresati inca o data medicului dentist si sa faca niste investigatii mai amnuntite. In primul rand aveti nevoie de o radiografie pentru a 'testa' inca o data dintii respectivi. Daca a aparut o infectie in gingingie atunci cu siguranta unul din dintii verificati are o problema. Antibioticul o sa va rezolve problema doar pentru o perioada scurta, rezolva insemnand faptul ca o sa scada disconfortul dar rezolvarea nu poate veni pe cale medicamentoasa si atat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •