Raceala persistenta (de 3 saptamani)

27-11-2011
mix
Nu este medic/terapeut
mix
Buna ziua!
Acum 3 saptamani am avut frisoane, durere si iritatie la nivelul faringelui. N-am avut febra (nici macar subfebril), nas infundat, rinoree, tuse, nimic. Am luat cateva zile paracetamol sinus cu ibuprofen si strepsils pentru durere. Dupa 6 zile am constatat ca am puroi la nivelul amigdalelor si in gat asa ca am luat 5 zile eritromicina (mentionez ca nu am mai luat antibiotic 5 ani de zile). In 2 zile puroiul, roseata si durerea au trecut, am urmat tot tratamentul si parea totul ok. Dupa 3 zile m-am trezit cu o tuse productiva, nas infundat, rinoree abundenta, frisoane si transpiratii nocturne, senzatie de frig, fara febra. Am inceput sa iau ibuprofen, Acc 200 pentru tuse, Loratadin (mentionez ca am rinita cronica si sunt fumatoare de 5 ani), spray nazal, dar inca am aceleasi simptome. De fiecare data cand dorm (zi sau noapte) transpir abundent, nasul si gatul sunt pline de mucus peste noapte, frisoane si senzatie de frig spre amiaza. Precizez ca in rest nu ma simt racita, dar mai nou simt o usoara presiune si durere la nivelul maxilarului si nasul produce extraordinar de mult mucus galben. Poate fi vorba de o sinuzita? (nu am avut niciodata). Mentionez ca la plamani nu se aud zgomote patologice si respiratia nu imi este ingreunata de tusea expectoranta. Daca sunt sub acest tratament, pot sa fac un exudat faringian/nazal si o hemoleucograma?
Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
27-11-2011, ora 16:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai facut cum nu se poate mai rau - sa iei acel antibiotic 5 zile.
In gat se face infectie cu streptococ beta hemolitic, iar tratamentul impotriva acestei bacterii nu trebuie intrerupt timp de 10 zile (in functie de antibiotic) si luat la ore fixe..
Deasemenea, trebuia efectuata o antibiograma in prealabil, ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Nu mai lua oricum antibiotice ca iti distrugi organismul si te mai umplii si de candida.
Acum, probabil ca ti-ai dezvoltat microbi rezistenti.
Ar trebui sa astepti sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata (altfel poate iesi rezultatul fals negativ) sau intrebi la laboratorul de analize daca poti sa astepti mai putin si sa faci :
- exudat nazal cu antibiograma
- exudat faringian cu antibiograma.
Inainte de exudate, pe care trebuie sa mergi sa le faci dimineata, cum te trezesti, nu te speli in nas si in gura, nu mamanci si nu bei nici apa, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Tot la laborator sa intrebi cu cat timp inainte de analiza, trebuie sa nu iei nici acele pastile dezinfectante de supt.
Eu stiu ca 2 zile, ca sa nu influenteze rezultatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •