raceala sau altceva?

01-04-2007
morocanosu
Nu este medic/terapeut
morocanosu
am un baietel de 6 luni. luna trecuta a fost diagnosticat cu pneumonie acuta. m-am internat in spital cu el, am inceput tratamentul, dar nu reactiona la acel tratament. la un control amanuntit s-a depistat ca facuse si bronsolita si mai si rcise pe deasupra. cu chiu cu vai s-a facut bine (asa au spus medicii). dar nici dupa doua saptamani a inceput sa faca febra, avea rosu in gat. m-am dus cu el la alexandrescu si am inceput tratamentul. la inceput ii facea aerosoli cu fluimucil si ii facea pe branula ceftrion. dar astazi am observat ca i-a schimbat tratamentul: nu ii mai face ceftrion ii face lupolin. dar tot ragusit este, tot are muci si pe deasupra alaltaieri a mai facut si febra. este normal sa faca febra in conditiile in care i se administreaza antibiotic de 2 saptamani? si mai am o intrebare: de ce la o simpla raceala se administreaza direct antibiotic? oare este asa de sanatos pentru organismul copilului? multumesc
1 comentarii
0
26-10-2019, ora 15:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cred că conduita terapeutică este corectă. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.