Raceala. Senzatie ureche infundata

02-01-2021
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
Buna ziua si La multi ani.
In urma cu aproximativ 3 saptamani am racit. De atunci imi simt urechea infundata. Ca si cum am o pata pusa si imi țîuie asa incet. Am fost la.orl de 3x. Prima data timpanul era aspirat, apoi nu mai avea nimic, iar a 3 a oara mi a zis de nas si ca mi au crescut crede cumva cornetele. In urma cu 2 ani m am operat de deviatie de sept si am cauterizat cornetele. In prrzent ma dau cu byorinil cu colargol si o crrma cu antibiotic dar tot nu scap de senzatia asta de ureche infundata. Am facut o timpanograma si audiograma care sunt ok.
Aveti idee ce sa mai fac ? Sau daca is cornetele crescute nu scap de aceasta senzatie de neaerisire a urechii pana nu le operez ?

Mentionez ca mai am si o masea in partea de sus cea cu urechea unde mi a cazut jumatate de plomba si ma gandesc ca lucrul asta sa nu agraveze.
4 comentarii
0
02-01-2021, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Dacă ai operat cornetele și se măresc la loc. Înseamnă că ești o persoana cu Reflux gastroesofagian
2. Nu ai nici o șansă să vindeci urechea. Dacă consumi seara oțet. Lamai. Usturoi. Acidulate. Citruce.. Faci reflux în som. Și asta arde faringele pana sus în spatele nasului. Unde e trompa lui eustache
3 tiuitul e și semn de proasta circulație cerebrala. Aici deja e grav cu Kg în plus. Alimentele grase. Și lipsa Apei..
0
03-01-2021, ora 02:24
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
Domnule doctor multumesc de raspuns.Aveti dreptate la tot ce mi ati raspuns. Voi lua atitudine. Pot merge sa cauterizez din nou cornetele ? Si schimbind alimentatia sa nu mai creasca la loc ?
0
03-01-2021, ora 05:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Asta decide un medic orl care vede nasul
0
03-01-2021, ora 06:01
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
Am inteles. Va multumesc. Tot respectul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •