Urechi infundate, mancarimi, secretie tranparenta | Forumul Medical ROmedic

Urechi infundate, mancarimi, secretie tranparenta

31-10-2013
claudyaa25
Nu este medic/terapeut
claudyaa25
Aceasta problema a inceput aprox. acum un an jumatate, si se manifesta periodic. Tin sa precizez ca aveam obiceiul si inca mai am, sa ma curat ff des in ureche si o mare prostie pe care o mai faceam era sa ma scarpin in ureche cu unghiile, acestea fiind mari( ma scarpinam din reflex doarece ma mancau ffff tare, si se descuma pielea, desi aveam o igiena ff buna). Banuiesc ca am lezat zona si s-au facut mici cruste care au ajuns aproape de timpan( asa mi a zis un medic). Insa am reusit sa scap de acest obicei de vro jumatate de an, dar problema persista. De vro 3 luni( atunci am mers mult cu masina, cca 3 zile cu aerul conditionat) am mancarimi ff mari, nu pot rezista sa nu ma scarpin cu betisoare des, in interior se formeaza cruste, mai curge si un lichid transparent nu abundent insa, si mi se infunda urechile fff des pe termen lung...am folosit spay si unguiente pt ceara sau infectii dar nu au nici un efect.problema e ca nu imi dau seama ce poate fi...o infectie de la faptul ca m a scarpinam prea des?? un microb luat de undeva??? de la acest fapt au devenit urechile mai sensibile la aer conditionat??? este grav?? ce ma sfatuiti??? va rog mult sa-mi dati un sfat, un raspuns, mi e frica sa nu raman fara auz...
1 comentarii
0
31-10-2013, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe acest forum... la xapitolul otita externa, otita micitica..s.a
gasesti mii de sfaturi ce teebuie sa faci...pas cu pas...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum te speli corect în urechi?
  • Cum curățăm corect urechile
  •