Radacina fisurata

11-08-2009
lalam
Nu este medic/terapeut
lalam
buna, ca sa incep cu inceputul acum ceva timp sub gingia incisivului lateral, pe care aveam si o coroana, mi-a aparut o infectie(o secretie urat mirositoare).primul pas a fost sa merg la stomatolog care ma trimis sa-mi fac o radiografie.pe radiografie nu se vedea nimic suspect.urmatorul pas fiind sa ma trimita la chirurg.desi nu se vedea nimic pe radiografie si nici nu se misca dintele, dl.chirurg a zis ca trebuie facuta extractie si apoi implant deoarece e fisurata radacina(fiind anumite cazuri cand nu se vede pe radiografie).ok.ce sa fac acum?merg la un alt chirurg care a avut rabdare sa taie si sa vada ce este(azi).surpriza!radacina chiar era fracturata.mi-a inlaturat partea fisurata si stiftul a ramas dezgolit.intrebarea mea este daca se mai poate recupera radacina si daca da cum sau tot la implant voi ajunge?daca se poate sa-mi explice cineva mai amanuntit pt ca eu logic nu prea inteleg cum se poate.va multumesc mult.
8 comentarii
0
11-08-2009, ora 22:55
cipoinan2004
Nu este medic/terapeut
cipoinan2004
buna ziua!as vrea sa va cer parerea despre o anumita planta:tortel.ce puteti sa mi spuneti despre ea si in ce conditii trb luata.ce trb sa o fac ceai, sa o mananc simpla?va multumesc!
0
11-08-2009, ora 23:00
cipoinan2004
Nu este medic/terapeut
cipoinan2004
buna ziua!as vrea sa va cer parerea despre o anumita planta: tortel .ce puteti sa mi spuneti despre ea si in ce conditii trb luata? ce trb sa o fac ceai, sa o mananc simpla? va multumesc!
0
11-08-2009, ora 23:04
lalam
Nu este medic/terapeut
lalam
trebuie sa creezi un nou subiect pentru a ti se putea raspunde
0
11-08-2009, ora 23:07
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca doi chirurgi v-au zis ca aveti radacina fracturata, solutia care presupune extractie + implant este cea cu prognostic cel mai bun pe terrmen lung.
0
11-08-2009, ora 23:13
lalam
Nu este medic/terapeut
lalam
da, dar stomatologul a zis ca se poate trata.asta nu inteleg eu cum e posibil din moment ce sa scos o bucata din peretele radacinii?
1
12-08-2009, ora 13:35
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
in momentul in care se produceo fractura care intereseaza nu numai coroana unui dinte, ci si radacina, metodele de tratament depind foarte mult de traiectul liniei de fractura, si anume:
1. daca fractura este orizontala atunci ea poate fi mai spre varful radacinii, la mijlocul radacinii sau aproape de coroana. in primul caz se poate face o rezectie apicala( adica se indeparteaza vaarful radacinii printr-o operatie), in cel de-al doilea caz de cele maimulte ori dintele se extrage, in cel de-al treilea caz se face in pivot si o coroana, cu tratament de canal in prealabil bineinteles
2 daca fractura este oblica - cum presupun ca e si cazul dvs- depinde cat de mult merge linia de fractura sub gingie: daca e doar putin sub gingie, se indeparteaza fragmentul mobi si apoi se face un pivot si o coroana pe restul radacinii; daca fractura merge mult sub gingie, atunci varianta anterioara de tratament nu ar avea succes pe termen lung pentru ca si pivotul ar trebui realizat si cimentat sub gingie. intr-un mediu umed, cu saliva si sange cimentul nu va rezista mult timp. de aceea in acest caz se prefera extractia si apoi fie o punte fie un implant.
3 in cazul unei fracturi verticale ( care este detul de frecventa la dintii care au deja pivot metalic cimentat pe radacina) nu se poate face decat extractie dupa care implant sau punte in functie de caz.

sper ca v-am lamurit. deja aproape ca va tin un curs de protetica...v-am descris toate posibilitatile pentru ca fara sa va vad nu stiu in care din categorii va incadrati. o zi buna
0
12-08-2009, ora 23:01
lalam
Nu este medic/terapeut
lalam
nu stiu in care dintre cazurile 2 si 3 ma incadrez. partea extrasa fiind aproape de coroana si are o forma alungita dreapta de cca.1, 2/4 mm (peretele pivotului fiind foarte mult subtiat fapt ce a produs fractura).as dori sa mai aflu totusi si o alta parere deoarece nu stiu ce sa mai fac ce sa mai cred.eu sunt din timisoara.va multumesc mult pentru explicatii!
0
26-09-2017, ora 00:59
crystyan21
Nu este medic/terapeut
crystyan21
Buna seara. Iata ca am terminat o lucrare complexa la nivelul dintilor. Azi am fost la cimentarea finala, insa au aparut ceva probleme. La un dinte stalp care a fost devitalizat am o durere intensa la atingere si in timpul masticatiei. Cand mi a fost nervul la acest dinte i-am spus medicului ca am auzit un sunet ca si cum s a crapat ceva de ceramica, dar el a zis ca mi sa parut, poate de la freza sau cum se numeste, cu care umbla in interiorul dintelui. A trecut ceva vreme si nu am mai avut nimic insa acum ceva zile cand mi-a pus lucrarea de proba au aparut primele dureri, iar pe 25.09.2017 cand am fost la cimentarea definitiva, i am spus de aceasta durere si a zis ca e posibil ca acesta sa fie prea inalt si a mai slefuit din el. Curios este ca atunci cand mi a scos lucrarea ca sa o poata cimenta definitiv, am apasat pe dintele respectiv insa nici o durere sau sensibilitate. Dupa ce mi a cimentat definitiv lucrarea pot sa zic ca dintele este foarte sensibil, nu pot manca sau atinge dintele, dar si gingia doare undeva la interior nu la baza unde este dintele pe ea. Daca radacina dintelui este fracturata se poate vedea la radiografie? Se mai poate da jos lucrarea, cu toate ca medicul mi a zis ca doar prin taiere o mai poate da jos? Mai pot sa salvez ceva din lucrare?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile cu mare interes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: