Radiografie pulmonara

24-12-2020
Bips
Nu este medic/terapeut
Bips
Buna ziua. In buletinul de examinare radiologica, am urmatoarele informatii. Imi puteti explica, va rog pe intelesul meu:
Discrets accentuare a interstitiului pulmonar predominant bazal bilateral cu aspect reticulo-micronodular.
Cord aorta fara modificari radilogice.
SCD dr liber.
Simfiza SCD stang.
Pentru aceasta am primit tratatemt de 7 zile cu zinnat.
Multumesc.
6 comentarii
0
24-12-2020, ora 10:12
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Conteaza si ce simptome aveti pentru interpretarea clinica. Deoarece ati primit antibiotic presupun ca medicul a interpretat-o ca o pneumonie interstitiala, dar Zinnatul nu este chiar cea mai buna alegere in acest caz, acest model radiologic asociindu-se frecvent cu germeni atipici, care nu raspund la acest antibiotic, ci la macrolide sau fluorochinolone, sau cu virusuri, care nu se trateaza cu antibiotic.
0
24-12-2020, ora 11:11
Bips
Nu este medic/terapeut
Bips
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Sotul meu a fost pozitiv covid iar in urma evaluarii post covid am facut aceasta radiografie. Ca si simptome: dureri de plamani si piept care m au lasat aproape detot dupa primul antibiotic, stare febrila timp de 24 de ore, presiune in ppiept cu stare anxioasa si uneori parca nu pot respira( mai ales cand eram culcata) ca o apnee. Imi puteti explica ce inseamna simfiza? Ma ingrijoreazs termenul acesta.
Diagnosticul dat de medic este pneumonie acuta.
0
24-12-2020, ora 12:49
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Simfiza inseamna ca cele doua foite ale pleurei sunt lipite. In mod normal intre ele exista o lama de lichid.
Apare in urma unei inflamatii. Nu stiu sa va spun daca este de la COVID sau e mai veche.
0
24-12-2020, ora 13:28
Bips
Nu este medic/terapeut
Bips
Am inteles. Medicul meu de familie mi a zis ca este pleura inflamata de unde simfiza, in urma acestei taceli. In general trece aceasta simfiza trece de la sine? Este grav?
0
24-12-2020, ora 15:36
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Este posibil ca simfiza sa ramana, ca un fel de cicatrice. De aceea va spuneam ca poate sa nu fie neaparat recenta. In general nu reprezinta o problema.
0
24-12-2020, ora 17:05
Bips
Nu este medic/terapeut
Bips
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri! Sarbatori fericite si binecuvantate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •