Radiografie pulmonara si verdict.

06-02-2019
Nicu1998
Nu este medic/terapeut
Nicu1998
Buna ziua, de 1 an ma confrunt cu probleme de respiratie. La inceput respiram greu, cu un sunet ciudat in gat. Cu timpul am observat schimbari in starea mea generala, inima batand extrem de incet seara agravand simptomele iar ziua erau momente cand batea extrem de rapid ameliorand simptomele. Pe parcurs starea s-a accentuat si m-am decis sa consult un doctor. Am facut o radiografie pulmonara, unde mi s-a spus ca sufar de "Interstitiu pulmonar bilateral accentuat". Mi s-a prescris tratament medicamentos cu antibiotic, plus Aerius, Brufen si vitamine circa doua saptamani. Starile s-au mai ameliorat, insa respiratia inca imi era restrictionata parca in gat, aceeasi ca si in trecut. La cateva zile dupa ce am terminat tratamentul, simptomele au aparut din nou. M-am documentat daca pot spune asa despre aceasta boala, insa cauzele aparitiei nu sunt unele fixe. Pot spune insa, ca am stat intr-un mediu cu foarte mult fum toxic circa 2 saptamani in continu. O sa ma duc din nou sa iau tratamentul, insa situatia in cauza ma deprima. Sunt student, nu imi pot invata din cauza starii acesteia, nu pot merge la sala pentru ca nu am suficient aer, si de aceea fac un ultim apel la dumneavoastra pentru un sfat profesionist.
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
21-04-2019, ora 23:05
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Desen pulmonar accentuat nu spune nimic și doar această descriere nu semnifică nimic grav. Alte simptome există? Sunteți fumător? Ați făcut și un examen cardiologic (ECG, ecocardiografie)? Sunteți o persoană anxioasă? Ca să evaluați funcția pulmonară faceți și o spirometrie. După ce răspundeți la aceste întrebări, vedem cu ce vă pot ajuta mai departe. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •