Raguseala

30-06-2014
Luminita9
Nu este medic/terapeut
Luminita9
Buna ziua, as dori sa-mi raspundeti la o intrebare va rog!Prietenul meu are o raguseala de mai bine de 2 luni, el spune ca nu-l doare nimic, de aceea nu s-a preocupat sa mearga la medic.Raguseala se prezinta astfel:tuse cu rupere, mucus, tuse normala, seaca uneori, pierderea vocii, si anume cateodata se chinuie sa vorbeasca si am observat ca are si o respiratie urat mirositoare, nu stiu daca e din cauza raguselii.Totul a inceput de la o raceala!Este vorba de o boala cronica?Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
30-06-2014, ora 16:20
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Ce varsta are prietenul? Fumeaza?
0
01-07-2014, ora 00:16
Luminita9
Nu este medic/terapeut
Luminita9
Are 25 de ani, este nefumator.
0
01-07-2014, ora 00:37
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Ar trebui sa consulte un medic ORL-ist pentru a exclude o afectiune a corzilor vocale, insa avand in vedere si acel miros urat este posibil ca un reflux gastro-esofagian sa determine aceste simptome.
0
01-07-2014, ora 09:50
Luminita9
Nu este medic/terapeut
Luminita9
Va multumesc mult pentru raspuns.O zi buna va doresc.
0
11-11-2014, ora 21:59
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara, as dori sa va cer sfatul intr-o problema asemanatoare, simptome: respiratie greoaie, simt ceva in gat, usturime, raguseala daca vorbesc mai mult de o jumatate de ora...simt ca ma incomodeaza ceva pe esofag chiar si atunci cand mananc, initial aceasta senzatie nu era de aceasta intensitate, nas infundat..
La ORL am mers, chiar la dr diferiti, mi s a spus ca am deviatie de sept, cornete nazale drept si rinita..dar vroiam sa va intreb ce analize as putea sa fac pentru a se vedea daca totul este in regula pe caile respiratorii/esofag, faringe.
Va multumesc!
0
12-11-2014, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se face tranzit baritat esofagian..si dupa cu rezultatul se merge a Gastrologie
acolo e cauza
un reflux gastric si alimentatie incorecta duc la iritatii faringo-laringiene..cu proleme care NU se vad LA ORL
sa scris mult pe forum despre asta la boli ORL)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: