Reactie dupa histerectomie sau reumatism?

08-10-2013
rica45
Nu este medic/terapeut
rica45
Buna ziua,
- Am 45 ani, 1, 60 mt, 77 kg, serviciu birou-calculator, 8-10 ore stat pe scaun.
- Pe 1 martie 2013 am fost operata (histerectomie totala + anexectomie bilaterala), operatie reusita, fara chimioterapie.
- Pe 18 martie am fost nevoita sa revin la serviciu, m-am descurcat foarte greu cat in picioare cat pe scaun, 4-5 ore pe zi.
- Timp de trei luni m-am chinuit sa stau pe scaun si din cauza pozitiei incorecte am reactivat o veche durere de coccis, care m-a tinut cam o luna (durere avuta in urma cu doi ani de la o cazatura in sezut pe ghiata).
- In luna iunie durerea s-a mutat in zona lombara.
- In iulie mi s-au umflat degetele la mana stanga si au inceput sa ma doara foarte tare articulatiile, neputand sa-mi indoi degetele in special degetul mic si degetul mare, am mers la reumatolog si in baza analizelor (HEMOLEUCOGRAMA - BUNE, VSH - 24, FACTOR REUMATOID - 44, 46, PROTEINA C - 7, 75) am luat ARCOXIA 10 zile, fiind suspectata de poliartrita.
- In august am revenit la reumatolog pentru investigatii dar cu aceleasi probleme si la mana dreapta si dureri de genunchi si coloana lombara. M-am internat 2 saptamani, timp in care am facut fizioterapie (INTERDYN, MASAJ SUNET), tratament cu REFEN injectabil, MYDOCALM si FAMOTIDINA, FASTUM GEL.
- Concluzie medic: Examenului clinic, biologic, radiologic (usoare osteofite la coloana si totul in regula la maini), TEST OSTEOPOROZA (T-score=-1, 3) nu au sustinut diagnosticul de poliartrita. Simptomatologia este interpretata ca o exacerbare a bolii poliartrozice dupa HISTERECTOMIE. Tratament dupa externare: VIMOVO 2/zi 5 zile, MILGAMMA 2/zi 10 zile, SINDOLOR GEL, apoi DONA 1plic /zi 20 zile.
- Dupa acest tratament am facut, din proprie initiativa, setul de 5 analize pentru reumatism/poliartrita la un laborator specializat, rezultatele fiind foarte bune: 1. CK/CPK (creatinfosfokinaza) = 60.00, valori referinta 24.00 - 170.00 u/l; 2. ANA ds DNA - IgG (ANTICORPI ANTI ADN DUBLU SPIRALAT tip IgG) = 30.60, valori referinta 0.00 - 40.00 UI/ml; 3. AC. ANTI CCP (AC. ANTI PEPTID CITRULINAT CICLIC) AC. ANTI CCP (AC. ANTI PEPTID CITRULINAT CICLIC) = 5.10, valori referinta 0.00 - 15.00 U/ml; 4. RF TOTAL = 13.50, valori referinta 0.00 - 25.00 U/ml; 5. ANA TOTAL (Hep2, dsDNA, ssDNA, Sm, RNP/Sm, SSA-Ro, SSB-La, Scl-70, Jo1, Centromer, Cromatina, Histone) = 14.50, valori referinta 0.00 - 20.00 UA/ml. Zilele urmatoare voi reveni la reumatolog cu aceste analize.
- Mentionez ca inainte de operatie nu am fost bolnava, spitalizata pentru ceva grav, doar in copilarie cu amigdalita si operatie de apendice la varsta de 15 ani. Am avut din adolescenta dureri usoare si umflaturi ale articulatiilor degetelor de la maini dar in episoade scurte, mai ales la schimbare de vreme. Primavara faceam episoade de anemie, astenie, lipsa de calciu.
- In final, dupa toate investigatiile facute, fizioterapie, tratament, ma dor mainile la fel de rau, nu pot indoi degetele, abia tin pixul in mana, scap lucruri din maini, ma dor genunchii si in general, am o stare proasta, cand vreau sa-mi scot bluza de pe mine si ridic mainile ma dor foarte tare toate oasele, cand ma ridic de pe scaun merg cu greutate cativa pasi pana imi revin, la fel cand ma dau jos din pat dimineata. In general fac ceva exercitii de intretinere si ceva bicileta fitness, in casa, dar dupa operatie am facut mai putin. Am luat Klimaktoplant 3/zi pentru substitutie, am bufeuri dese ziua si noaptea, am luat cateva kg in greutate dupa operatie. Nu vreau sa iau nimic pe baza de hormone.
- Rog respectuos si multumesc anticipat oricarui medic care poate sa ma ajute cu o explicatie, interpretare, sfat, recomandare tratament la cazul meu. Astept parerea persoanelor care au o problema de sanatate cat de cat similara.
Va doresc tuturor multa sanatate!
7 comentarii
0
08-10-2013, ora 19:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
in primul rand vreau sa-ti urez sanatate maxima!
(pt a reveni APTA la serviciu)..of..serviciul asta.

in al doilea rand NU voi putea intelege veci,
CE te-a determinat sa mergi la serviciu ("am fost nevoita") ?!?
dupa DOAR 18 zile?...
o ruda de-a mea s-a operat si a stat 3 (trei)luni acasa
si facand si trebuie marunte
acum e fffffffffffffffffffffffff BINE

Doamne fereste ca-n viata sa mai ajungi la interventii
si nu -ti doresc asta,
dar,
NU pune serviciul in fata sanatattii
cu riscul de-a manca paine si apa...2-3 luni
stiu, faptu-i consumat

sunt curioasa CE te-a "chemat"asa urgent la serviciu
te dadeau afara, fiind in C.M.?
nu cred

cele bune,
0
08-10-2013, ora 19:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, pare a fi vorba despre o poliartrita de tip seronegativ.
Trebuie sa intelegeti ca afectiunile reumatologic-inflamatorii de tip auto-imun nu se dignosticheaza prin analize si investigatii, ci exclusiv prin examinare clinica. Mult timp aceste afectiuni evolueaza cu analize perfect normale, care nu exclud prezenta si evolutia poliartritei.
Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog care sa va poata diagnostica din punct de vedere clinic.
Nu trebuie sa faceti abstractie nici de cele 27 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-10-2013, ora 00:25
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Maria,

In viata asta, cate zile ai mancat numai paine si ai baut doar apa?
Tu chiar nu ai simtul ridicolului?
Revii cu obstinatie cu niste observatii absolut fara rost. Ce nu ai inteles din cuvantul NEVOITA?
Dupa ce treci prin asemenea episoade din viata, numai de observatii dintr-astea absolut imature nu este nevoie. Ti-o spun din proprie experienta.
Din partea mea n-ai decat sa continui sa recomazi "multa apa", dar ai mila de persoanele care incearca zbateri mai grele, , , , ,
0
10-10-2013, ora 20:15
rica45
Nu este medic/terapeut
rica45
Buna seara,
Multumesc mult domnului doctor pentru raspuns.
Orice sugestie e importanta pentru mine.
Aveti dreptate cu cele 27 kg in plus.
Va doresc multa sanatate.

Maria,
Multumesc de urari, la fel si tie sanatate multa.
Cand firma te-a trimis in strainatate la specializare, cand ai lucrari de importanta, cu norma lunara, cu termene nu poti sa stai in CM 3 luni. Daca as fi stat si chiar o luna in CM ar fi fost formata alta persoana in locul meu iar eu riscam sa raman pe dinafara. Mentionez ca este singurul venit din casa si nu este foarte mare pe cat ai crede. Da, e posibil sa fi ramas fara serviciu. Azi, se calca pe cadavre pentru a razbate in societate. Eu am facut acest sacrificiu pentru a-mi pastra locul de munca. Ma rog la Dumnezeu sa gasesc un reumatolog bun care sa ma ajute cu problema mea.

Pink,
Multumesc si multa sanatate si tie.
0
11-10-2013, ora 10:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
RICA,
pt ca STIU si sunt in situatia ta (cu serviciul) DOAR
ti-am scris.ASA
iarta-ma daca ti s-a parut...un com."deplasat"
DA
ma repet
NICIODATA IN VIATA SA NU PUI SERVICIUL IN FATA SANATATII
CA PRIORITATE
sanatatea NU se poate cumpara cu bani si vezi si tu-acum..cate suferi...
fffffffffffffffffff greu-dar, un serviciu mai gaseai..

iti doresc sanatate maxima...
esti f tanara si pana la pensie DACA,
mereu vei avea ca prioritate serviciul..hm.
cele bune,
lasa vesti de BINE
0
08-02-2014, ora 19:30
karona
Nu este medic/terapeut
karona
Buna Rica,

imi pare rau ca treci prin asemenea manifestari. sunt in aceeasi situatie ca si tine, 45 ani, fara boli anterioare, tot cu anemie usoara, munca de birou, revenire la servici dupa operatia de histerectomie cu anexetomie, subtotal, dupa 15 zile, tot pentru ca riscam sa pierd serviciul, am facut operatia in octombrie 2013, din decembrie au inceput durerile insuportabile de umar, care s-au extins treptat spre cot si apoi degetele de mana stanga, cu durere de musculara, si articulara. se amelioreaza daca fac miscare, exercitii fizice, sau dusuri alternative cald rece, la caldura -daca fac dus fierbinete si stau sa transpir, se amelioreaza.
nu inteleg de la ce este. am fost la medic mi-au dat sa fac ecografie de umar si rmn cervical, analize prea scumpe pentru a le putea face, si pe care le consider inutile, Dupa cum am vazut de la tine toate analizele ti-au iesit bune, dar durerea persista. Simt ca ma doare toata carnea pe mine, la inceput aveam senzatia ca este o apa carbogasoasa carnea mea, si ies bule de acid, apoi durerea a inceput sa prinda contur. Nu iau hormoni, am gasit pe net un medicament MSM, l-am cumparat azi si am luat prima pastila. te tin la curent daca se amelioreaza ceva, Tu cum te mai simti ? cand am vazut din ceea ce ai descris ca in august deja se intinsese durerea si la mana dreapta m-am speriat rau. am crezut initial ca e asa un simptom care o sa treaca. dar e din ce in ce mai rau. simt ca sunt intr-un proces de imbatranire rapid, desi unele lucruri par sa mearga spre bine, de exemplu mi s-au dus petele maro de pe fata,. uneori am senzatia ca organismul meu cere efort fizic, miscare. side aici aceste dureri. ca si cum ar produce niste substante pe care organismul meu nu le consuma si de la acelea sunt durerile. ca febra musculara de exemplu. nu mai stiu ce sa cred, astept vesti de la tine.
multumesc
0
11-05-2021, ora 10:17
Florea Mirela
Nu este medic/terapeut
Florea Mirela
Buna ziua. Ma numesc Mirela F sunt din Brasov. si eu trec prin acceasi situatie. Operata de histereptomie totala in anul 2014. si de atunci Problemele curg cu sanatatea mea. Mentionez pana sa ma operez nu am avut nici un fel de probleme. Am fost sa ma cat la multi medici si nu imi gasesc cauza.
Parerea mea eu zic ca nu este o boala, e o imflamatie ceva ce cauzeaza aceste dureri cu arsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reumatismul pe înțelesul tuturor
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  •