Recidiva rezectie apicala

20-05-2019
Paula264
Nu este medic/terapeut
Paula264
Buna ziua. Va atasez ortopantomografia mea:

https://imgur.com/BiJ6iIW

Am premolarii din dr. sus cu cate un pivot metalic fiecare dar, si molarul 2 tot din dr. sus cu 2 pivoti metalici dar si cu granulom. Premolarul 2 a avut si el granulom. Pe 12 oct 2018 am facut rezectie apicala la premolarul 2 fara tratament endodontic din cauza pivotului. Acum, toti 3 sunt mobili dar nu foarte mobili si dor moderat la presiune. Molarul 2 dr sus mai are si radacina distala in aer. Molarul 2 din st.sus e si mai bolnav si doare la presiune mai tare decat cel din dr sus. Premolarul 3.2 este mobil si are un buzunaras inspre molar si ma doare gingia, iar premolarul 1 din dr. jos are o mobilitate accentuata. Lucrarile protetice sunt cimentate provizoriu. In ceea ce priveste coroanele de pe implanturi, una e metalo ceramica si retine mancarea intre coroana si gingie iar cealalta e din biohpp si se formeaza tartru foarte usor, si in consecinta ma doare gingia. Pe care din ele sa o inlocuiesc?
Va rog: Ce imi recomandati?
1.sa scot pivotii si sa-i tratez chiar daca sunt mobili?
2.sa-i scot si sa pun implanturi?
3.sa-i las asa, ca oricum in putin timp vor ceda si abia dupa... sa fac implanturi
Mentionez ca am 55 ani. Sa fie oare semnele imbatranirii si ar trebui sa ma resemnez?
Astept cu mare interes opinia dvs.
Multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul