Recomandare medicament somn

08-09-2016
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Buna ziua.

Am 17 ani si am tulburari de somn, adica cand ma pun in pat nu pot sa adorm, daca ma pun la 12, adorm la 1-2 si dimineata ma trezesc obosit pe la 11:30 asa, imi trebuie 10 ore de somn dar nu stiu de ce iar somnul meu nu este calitativ, mentionez ca beau 1, 5l de pepsi pe zi, sunt intr-un fel dependent, il beau ca sa ma invioreze ziua ca altfel sunt foarte obosit. Imi puteti recomanda un medicament ca sa ma linisteasca si sa pot dormi mai devreme si sa am un somn calitativ, am incercat Nervocalmin si jumate de pastila de Xanax dar sunt foarte puternice pentru mine si nu pot sa dorm bine cu ele, eu as vrea ceva mai usor sa ma adoarma mai devreme. Multumesc !
10 comentarii
0
08-09-2016, ora 23:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
La 17 ani nu e bine si nu e voie sa va obisnuiti cu somnifere. Cititi seara ceva ce va pasioneaza si va veti gasi odihna. Acesta cred ca e cel mai bun sfat pe care pot sa vi-l dau, sa nu apelati la somnifere de la aceasta varsta.
dr Petre Muresan
0
09-09-2016, ora 11:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Somniferele se iau numai cu prescriptie de la psihiatru.
Mergeti la Plafar si cereti ceva de somn. Melatonina, Gemoderivat de muguri de tei argintiu.

Faceti Test Depresie pe net.
Scapati de dependenta de Pepsi.
Altfel cum vreti sa dormiti noaptea?
0
10-09-2016, ora 14:23
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Incepeti prin a face o vizita medicului dumneavoastra de familie care va aprecia ce cale e bine sa urmati.
dr Petre Muresan
0
10-09-2016, ora 20:48
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Deci ieri m-am culcat la 2 si astazi dabia m-am trezit la 12 obosit si vai mama mea.. nu stiu ce se intampla nu imi ajung 10 ore de somn... cum explicati acest fenomen?
0
10-09-2016, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai cititi o data recomandarile.
Sedinte la psiholog daca sunt fonduri pt a gasi cauza insomniei.
0
10-09-2016, ora 21:10
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Acum nu mai e vorba de insomnie, am adormit usor dar m-am trezit la 12 obosit !
0
10-09-2016, ora 22:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Simtiti oboseala si pe parcursul zilei?
0
10-09-2016, ora 22:46
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Pai oboseala este dimineata mai ales... stare de oboseala mare.. dabia ma scol din pat cu durere de cap.. ies din casa imi trece putin iar dupa ce mananc ma apuca o stare de oboseala lesin si durere de cap... care continua pana pe seara iar pe seara imi trece.. Dar problema ca dimineata ma simt rau de tot.. foarte obosit..

Serios.. ati mai vazut un om sa doarma de la 2 la 12 sa se scoale obosit si dabia sa se ridice din pat
0
12-09-2016, ora 18:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, daca e bolnav.

1. Control clinic medic de familie + set de analize de sange gratuit.

2. Reveniti cu rezultat. Poate fi ceva pe fond nervos si e tratabil dar va intreb, iau tinerii medicamente de la psihiatru?

Rezolvati punctul 1. sa verificati daca sunteti clinic sanatos.
0
27-10-2016, ora 01:17
Frisca144
Nu este medic/terapeut
Frisca144
Am 28 de ani, si am fost si eu ca tine la varsta de 17 ani, Chiar pana la 25 de ani am tot baut pepsi / cola etc. Dar iti spun eu ce este cel mai bine, Sa bei cat mai putin pepsi si cola, Si sa incerci sa mai bei si apa, Si incearca sa obosesti ziua, sa poti sa dormi noaptea. parerea mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.