Recuperare post operatorie proteza de sold

06-07-2013
cacenschiv
Nu este medic/terapeut
cacenschiv
Buna Ziua! Am fost operat pe 27 nov.2012 la soldul drept (proteza de sold)vreau sa incep un program de recuperare si pt. asta mi-am luat bilet statiune "Lacu Sarat" as fi interesat ce proceduri sunt recomandate dupa o astfel de operatie? si a doua intrebare: sunt pensionat medical gr.2 dupa o astfel de operatie beneficiez de bilet gratuit in cadru programului de recuperare la o statiune de tratament?(ex.Lacu Sarat) Va multumesc pentru intelegere.
2 comentarii
0
08-07-2013, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti apela la orice procedura doriti, mai putin cele 'electrice', datorita prezentei materialului metalic la nivelul soldului.
Dupt protezarea soldului este extrem de utila kineto-terapia (gimnastica medicala specifica soldului), celelalte proceduri nefiind utilizate in mod curent.
Va puteti interesa la casa de pensii despre posibilitatile de a obtine bilet pentru tratament si recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-07-2013, ora 10:49
cacenschiv
Nu este medic/terapeut
cacenschiv
Va multumesc ff. mult pentru raspuns Dl.Doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •