Refuz tratament Boala Basedow

01-01-2017
AnaSMaria
Nu este medic/terapeut
AnaSMaria
Buna seara. Exista o problema asupra careia doresc sa ma interesez. Sora mea are Boala Basedow. Din ce stiu sunt mai mult de doi ani de cand nu a mai luat absolut niciun tratament. O vad ca uneori ii este rau. Tensiune mare, oscilanta, puls marit. Nu mai poate face lucruri normale intrucat oboseste si nu poate respira. Chiar si daca doar da cu aspiratorul. De sport nu mai poate fi vorba, iar ea era inainte o persoana extrem de activa. Este mereu obosita si imi spune ca tot ce vrea e sa doarma. Cam zilnic bea energizante gen red bull, minim 2, desi stie ca ii fac rau. Din motive personale (importante si deloc de neglijat) s-a inchis in ea si refuza orice tratament si chiar discutii. Si aici vine intrebarea mea, daca este vreun medic ce imi poate oferi un raspuns concret. Poate continua fara tratament adecvat? Ce se poate intampla? Nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau, pentru ca m-am cam speriat citind detalii despre aceasta boala si incep sa intuiesc scopul ei.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
3 comentarii
0
08-03-2017, ora 10:50
kiscan
Nu este medic/terapeut
kiscan
cum bine ati spus inima are mult de suferit, ca si cum ar fi la un maraton continuu. in timp pot aparea probleme majore care nu mai pot fi remediate. daca nu ii place sa ia pastile poate lua o doza de iod radioactiv dar exista posibilitatea sa treaca in extrema cealalta, adica in hipotiroidism si va avea nevoie de tratament cu levotiroxina toata viata.
0
20-02-2020, ora 20:43
Smax
Nu este medic/terapeut
Smax
Se poate si fara tratament, cautati pe Google: Svetla Bankova(este o doamna din Bulgaria care sufera de Basedow) a publicat toate studiile facute pe aceasta boala si metode alternative de tratament care la dumneaei au functionat.
0
16-03-2020, ora 18:20
Smax
Nu este medic/terapeut
Smax
Pentru AnaSMaria:Basedow este de fapt o tulburare corp - minte, sistemul imunitar functioneaza aiurea, daca nu este eliminat stresul este un mare pericol, trebuie reeducat sistemul imunitar prin regim alimentar(am mai scris la rubrica boala basedow graves).Este periculos fara tratament mai ales daca mananca aiurea si nu tine stresul sub control.Eu nu iau pastile de 2 ani ma simt bine, m-am echlibrat cu somnul, cu stresul+regim alimentar si obligatoriu suplimentat Vit. D3, seleniu, zinc, Vit.A, C, E, l-carnitina si mancare cat mai sanatoasa posibil, trebuie schimbat obligatoriu stilul de viata. Ceaiuri pt. liniste:rhodiolla, roinita, lavanda(eu am pus intr-un saculet langa perna), sunatoare, menta, tei, valeriana, talpa-gastii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: