relatia cu socrii

18-09-2009
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
in 2003 ne-am mutat, de la oras, la tara.suntem in acelasi sat cu socrii.de atunci, casnicia mea se sfarseste incet si sigur, deoarece sotul meu se consulta numai cu parintii lui si face tot ce spun ei.mentionez ca el are 41 de ani si ii este teama sa faca ceva fara acordul socrului meu.de cate ori a incercat sa faca ceva, a aflat socrul meu si a venit peste noi si mi-a facut scandal, reprosandu-mi ca eu sunt vinovata, ca nu l-a anuntat si pe el.la inceputul casniciei, acum 18 ani, mi-am considerat si respectat soacra de parca era mama mea, pana cand, prin comportamentul sotului meu, mi-am dat seama ca era o scorpie care ma tragea de limba si se ducea la sotul meu si ii spunea altceva, in asa fel incat el sa se ia de mine.de 3 ani casnicia mea a devenit un calvar, deoarece sotul meu se comporta foarte urat cu mine, tatal lui vine in lipsa lui si ma jigneste, imi spune sa iau copii si sa plec si cand ii spun sotului ce face socrul meu se duce la el, nu stiu ce iispune ca vine acasa si tot pe mine ma jicneste.nu este zi sa nu ne certam, si daca nu ii dau atentie tot se ia de mine.mentionez ca am 3 copii(un baiat de 17 ani, caruia ii este teama sa discute cu sotul meu si doua fetite de 6 ani care, la fiecare scandal, ma roaga sa plecam).in 18 ani de casnicie, am fost batuta de el de doua ori(pot spune ca groaznic:prima data s-a urcat pe mine si m-a strans de gat pana m-a invinetit, iar cand a vazut ca nu mai pot respira, m-a eliberat si m-a fortat sa plecam la nasi, dar sa nu le spun nimic caci altfel ma omoara, la intoarcere.iar a doua oara m-a batut cu pumnii in cap si la urechi de m-a invinetit pe fata si mi-a perforat timpanul.dupa 4 zile m-a lasat sa merg la medic, cand deja facusem infectie, dar m-a amenintat sa am grija ce spun.de atunci mi-e frica sa ii mai spun ceva pentru ca stiu cat de violent este.parintii mei spun ca nu au ce sa-mi faca, asa am ales eu si trebuie sa sufar ca am 3 copii, dar la copii s-au gandit ca ei sunt cei care sufera?unde sa ma duc si ce sa fac?am si probleme mari de sanatate, am incercat sa lucrez, dar am renuntat, pentru ca nu am voie sa fac efort si mi-am agravat boala(hepatita cronica, hipertiroidie si poliartroza).am inteles ca felul in care se poarta sotul meu cu mine si jicnirile care mi se aduc, zi de zi, se numeste abuz emotional si atunci va rog sa-mi spuneti ce sa fac, unde sa ma duc, de medici nu poate fi vorba, caci nu-mi da voie.ma gandesc sa inaintez divort, dar mi-e teama ca imi va lua copii pentru ca eu nu am nici un venit.in concluzie, cum pot iesi din starea asta, pentruca simt ca nu mai am putere sa ma lupt cu ei.am ajuns sa ma enervez din orice, simt ca nimic nu fac cum trebuie si plang foarte des.va rog mult:ajutati-ma!
2 comentarii
0
18-09-2009, ora 16:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O sugestie: apeleaza la fundatia Sensiblu; gasesti pe site numere de telefon; numai bine
0
20-09-2009, ora 14:55
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este groaznic ceea ce citesc, iar daca sotul nu va permite sa mergeti la doctori, cum ati putea beneficia de sprijin specializat?Sunt destule fundatii infiintate tocmai pt aceste violente in familie, dar trebuie sa va luati inima in dinti si sa va hotarati ce vreti sa faceti cu viata dumneavoastra si a copiilor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul