Relația noastră!

16-06-2020
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Bună! Deci am o relație de 7 luni, 3 dintre care am fost departe unul de altul. Când eram aproape era foarte bine, practic neînțelegeri nu erau. De când suntem departe, din motive întemeiate, relația s-a răcit, mereu există ceartă și neînțelegeri. Deși eu îl iubesc foarte tare și el spune la fel, am ajuns la o situație, unde era vorba ca el trebuia să vina la mine, deci a făcut diferite planuri, și azi îmi spune - nu are sens să vin. Ce poate fi? Nu îi mai sunt interesantă, așa repede s-a stins focul ? Și ce pot face. Menționez că am discutat cu el, am încercat sa aflu poate este vreun motiv, dar el tot menționează că nu are sens.
2 comentarii
1
16-06-2020, ora 23:06
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

V-ati gandit ca de fapt este vorba de vreo 4 luni, adica prea putin timp pentru a numi povestea aceasta ”o relatie”?
Cu alte cuvinte cam atat a fost si...s-a consumat...
O relatie nu inseamna doar vorbe si declaratii ci timp, fapte/actiuni/activitati, interese comune, planuri comune etc.
De multe ori exista diferente importante intre ceea ce spune/declara un om si ceea ce face el...
1
17-06-2020, ora 09:13
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În patru luni nici n-ați ajuns să vă cunoașteți suficient, ca să înțelegeți dacă vă doriți o relație de lungă durată și dacă puteți merge pe același drum împreună.Ca relația să funcționeze ambii trebuie să și-o dorească și să pună umărul la dezvoltarea ei. După ce relatezi, se pare că numai tu dorești continuarea relației. Poți avea o discuție serioasă cu el, să vezi dacă relația voastră mai are un viitor, fără să pui presiune pe el, iar dacă vezi că nu-și dorește ia-o ca pe o experiență de viață din care ai de învățat și mergi mai departe. S-ar putea ca în timp ce tu suferi pentru o relație imposibilă, în preajma ta să fie acea persoană care să te facă într-adevăr fericită, dar pe care nu o observi.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.