Respiratie (expiratie) neplacuta..

03-08-2013
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Buna seara,

Am de aproximativ un an probleme mari cu respiratia neplacuta.
Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare, este ca nu numai cand vorbesc se manifesta, ci si cand tin gura inchisa si respir pur si simplu.

Am fost la stomatolog, cu toate ca eram convins ca nu am nimic, deoarece am o igiena orala stricta.

Pe urma am mers la 2 ORL-isti, la care am facut intr-un interval de 3 luni, doua SAF-uri si un CT cranian (ceea ce cred ca nu e chiar ok, dpdv al radiatilor) plus exsudate si helicobacter p. - toate au iesit 'negativ', iar ASLO, VSH, Fibrinogen (valori normale).

Initial am avut secretii postnazale si am crezut ca din cauza asta e, dar m-am vindecat cu antialergice.
Respiratia neplacuta a ramas din pacate. De mai multi ani am avut eu probleme cu respiratia, dar se rezolva cu o guma, care acum inrautateste situatia. Ma gandesc ca poate am dezvoltat vreo problema la stomac din cauza mestecatului.
Dimineata am o flegma galbena in gat, uneori spre verde, ca la raceala.

Astazi, m-am 'suparat' si am luat o lanterna sa-mi examinez amigdalele. M-am uitat mai atent si am observat 2-3 puncte albe (nu sunt umflate/nu ma dor). Ciudat, nu a observat niciun ORL-ist chestia asta.
Am apasat cu degetul fara sa reusesc sa le indepartez, dar mirosul lor nu este tocmai placut. M-am gandit ca aerul pe care il expir trece pe acolo si de aici respiratia neplacuta si cu gura inchisa. Asa este?


P.S. Intentionez sa ma duc la Gastroenterologie sau la un internist, ce spuneti?

Astept parerile dvs. cu maxim interes,

Multumesc.
1 comentarii
0
04-08-2013, ora 22:58
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. In situatia descrisa, este recomandabil consultul gastroenterologic. Cu privire la situatia amigdalelor, prezenta depozitelor albe la nivelul lor poate cauza halitoza (mirosul particular). Amigdalele mari, criptice pot gazdui reziduuri. Secretiile matinale (purulente) pot fi prezente in rinite, adenoidite. Poate mai apelati la un ORL-ist, pentru reevaluare...Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: