Respiratie extrem de grea.

13-07-2018
Stancu Stefanita
Nu este medic/terapeut
Stancu Stefanita
Buna seara, de ceva timp ma confrunt cu o problema (ceva timp fiind din toamna lui 2017), totul a inceput cu respiratie putin deranjanta, nu am bagat in seama, deloc ! Undeva la iarna lui 2017, am inceput sa ma antrenez fiindca in primavara aveam un mini-maraton. Respiratia evolua pe partea cea rea foarte incet. Acum 2-3 luni, ca tot era primavara, am zis sa ma duc la fotbal cu prietenii. M-am dus, am alergat de incalzire..si surpriza..aveam respiratia si pe gura si pe nas undeva la 1-2 secunde maxim, ea fiind una greoaie si scurta (nu am facut eu o scoala specializata dar stiam ca e dispnee, care ascunde ceva mai rau in spate, dar tot nu am bagat de seama. Am avut si o bronsita, care m-a tinut undeva la in jur de 20 de zile, am incercat cu fel si fel de tratamente, si de aceea credeam ca o am asa greoaie, din cauza bronsitei care abia imi trecuse, dupa ce mi-a trecut bronsita, am fost iarasi la medicul de familie pentru un control, eu spunandu-i ca am o respiratie grea si scurta cand fac efort, ea nu m-a bagat in seama, in fine, le spun parintilor, nici ei nu ma baga in seama..Iar eu cand fac efort(sau cand stau si in pat) respir greu si scurt, si simt ca pieptul meu este plin de presiune. O seara buna. De la ce poate fi? Am vazut cazuri de HTP la copii, in special la Calin Farcas...stiu ca nu este cazul la mine, dar orice este posibil.
(Tin sa mentin ca am 49 de KG la 13 ani, daca ajuta cu ceva)
1 comentarii
0
13-07-2018, ora 07:23
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata.
Recomand evaluare de specialitate pentru suspiciunea de astm bronsic. Se impune consult pneumologic, efectuarea unei spirometrii (test functional respirator) +/- investigatii de laborator. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.